Kouření v autě? V Belgii brzy minulost

Od roku 2021 nebudou smět Belgičané kouřit v autě, pokud společně s řidičem pojedou děti nebo nastávající matka. Také Německo uvažuje o podobném zákazu.

V Belgii si od 1. ledna 2021 v automobilu, ve kterém se přepravuje nezletilá osoba, nezapálíte. Toto a další omezení pro kuřáky bylo schváleno belgickým ministerstvem zdravotnictví v úterý 11. února 2020.

V ostatních zemích Evropy – např. v Rakousku, Francii a Itálii již delší dobu platí zákaz kouření v automobilech pod pokutou až 3 000 euro a možnost zákazu řízení. Také Německo uvažuje o podobném omezení pro kuřáky.

Kouření z okna auta také zakázáno

Dle posledních průzkumů německého výzkumného centra rakoviny (DKFZ) kolem jednoho milionu mladistvých v Německu sami kouřili v autě nebo byli vystaveni pasivnímu kouření. “Celosvětově zemře ročně na následky pasivního kouření 166 000 dětí,” citují ze statistik. Také zjistili, že při kouření při otevřeném okně v autě vzrůstá koncentrace částic z tabákových výrobků stejně, jako kdybyste seděli v zakouřené hospodě.

Před tím než začne platit zákaz kouření v autech také v Německu, musí se parlament rozhodnout o celkově podobě návrhu zákona. Podle doporučení Bundestagu by se měli o tomto tématu začít bavit nejlépe na začátku března.

upraveno z SPEIGEL
fotografie převzata z spiegel.de

Admin
Author: Admin