Reisende am Bahnsteig im Hauptbahnhof Berlin. Foto Deutsche Bahn AG / Max Lautenschläger

Téměř 30 procent cestujících se muselo smířit se zpožděním na dálkových spojích Deutsche Bahn. Zlepšení není v dohledu. Politik Zelené dopravy Gastel vyzývá k tomu, aby byla věnována větší pozornost silně vytíženým vlakům.

Reklamy

Téměř každého třetího cestujícího v dálkové dopravě Deutsche Bahn minulý rok postihlo zpoždění. To bylo zhruba tolik jako za celý rok 2022, jak vyplývá z odpovědi železnice na žádost politika Zelené dopravy Matthiase Gastela. Podle toho asi 69,6 procenta cestujících vlakem dorazilo do cíle včas od ledna do listopadu letošního roku. Všichni ostatní měli zpoždění.

Takzvaná dochvilnost cestujících se liší od statistik dochvilnosti, které Deutsche Bahn každý měsíc zveřejňují online. Ten pouze ukazuje, kolik vlaků mělo zpoždění v příslušném měsíci, tedy kolik vlaků dorazilo do cíle s alespoň šestiminutovým zpožděním. V listopadu to postihlo téměř každý druhý dálkový vlak. Železnice je daleko od svého cíle, kterým je dochvilnost vlaků více než 70 procent po celý rok 2023.

Cestovatelská dochvilnost na druhé straně měří, kdy jednotliví cestující dorazili do cíle. Zohledňuje také zrušení vlaků nebo náhradní spojení. Cestující je v těchto statistikách považován za opožděného, ​​pokud dorazí do cíle alespoň o 15 minut později, než je uvedeno v jízdním řádu. Podle železnice byla v letech 2017 až 2020 dochvilnost cestujících vždy přes 80 procent. Od té doby hodně zhubla. Tyto údaje železnice zatím zveřejňuje pouze jednou ročně, a to ve výroční zprávě své dceřiné společnosti DB Dálková doprava.

Poslanec Gastel proto volá po pravidelnějších informacích. “Tyto informace vypovídají více o míře obav mezi cestujícími než pouhé počítání vlaků,” řekl. „Pokud 30 procent cestujících dorazí do cíle pozdě, pak jen v listopadu byly postiženy více než tři miliony lidí.“ Je potřeba jasně rozpoznatelná strategie. Železnice musí ve svém každodenním provozu zajistit, aby byla věnována větší pozornost vlakům s vysokou kapacitou nebo vlakům s omezeným spojením.

Za vysokou nespolehlivostí železnice stojí především železniční síť, která byla desítky let zanedbávána a na mnoha místech chátrající, zastaralá a zcela přetížená. Četné stavby zpomalují vlakovou dopravu po celé zemi. Spolková vláda proto přislíbila další miliardy eur na zásadní obnovu stávající sítě v příštích letech. Do roku 2030 mají být vyřešeny desítky silně znečištěných koridorů, z nichž každý bude na šest měsíců zcela uzavřen a kompletně zrekonstruován.

Začíná příští léto na takzvané Riedbahn mezi Frankfurtem a Mannheimem. Od Nového roku bude trasa na několik týdnů zcela uzavřena, aby mohla být provedena přípravná opatření na generální rekonstrukci v druhé polovině roku.

Foto Deutsche Bahn AG / Max Lautenschläger

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

1 thought on “Každý třetí dojel vlakem Deutsche Bahn pozdě

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading