Na silnicích se to stává každý den. Vozidlo někomu vypoví službu, zahlásí poruchu a řidič musí zůstat stát. Na běžné silnici nebo dálnici, kdekoliv vaše vozidlo stojí, představuje riziko pro vás i pro ostatní řidiče. Co v takovém případě dělat?

Reklamy
Tomáš Neřold, vedoucí BESIPU: “Je důležité v takové situaci nezmatkovat a uvědomit si, že na prvním místě je bezpečnost moje a mojí posádky, protože dochází velmi často k těm takzvaným druhotným nebo sekundárním nehodám, kdy jenom kvůli poruše nebo kvůli tomu, že se pohybuji někde na dálnici, silnici, potom následně dojde k nehodě, někdo mě srazí. Každý rok je řada nehod, kdy tam jsou i oběti nebo těžká zranění. Ten správný postup je obléci si reflexní vestu už vozidle. Měl bych ji mít ideálně po ruce, například v přihrádce u levé ruky, potom vystoupit z vozidla. Všichni ostatní by měli vystupovat pryč od vozovky a co nejrychleji se posunout za svodidla do krajnice, kde už jsem více chráněný. Pak samozřejmě to vozidlo co nejdříve označit výstražným trojúhelníkem v příslušné vzdálenosti, to znamená 50 metrů na běžné komunikaci, 100 metrů na dálnici. Je dobré, když ve vozidle těch reflexních vest mám víc, aby si i posádka mohla vestu obléci, pokud třeba něco budeme řešit a to vozidlo třeba na místě nějak opravovat a podobně.”

Využít můžete i asistenční linku Ředitelství silnic a dálnic nebo kontaktovat policii. Díky informaci, kterou předáte dál, se o vás a stojícím vozidle mohou dozvědět i další řidiči.

Tomáš Neřold, vedoucí BESIPU: “Jakmile zavolám buď právě na silničáře nebo na tu policii, tak oni to přenesou velice rychle tu informaci do těch informačních systémů a řidiče varujeme.”

A co ostatní řidiči? Je na místě zastavit nebo pomoct někomu, kdo je v nesnázích?

Tomáš Neřold, vedoucí BESIPU: “V první řadě dávat pozor, abych nesrazil někoho z těch lidí, kteří se vlastně pohybují v té vozovce, protože jsem v tuto chvíli zranitelní. Samozřejmě třeba upozornit varovným signálem i ty ostatní řidiče, tedy blikačkami, na tu situaci. Je možné i zastavit a těm lidem pomoci. Pokud zastavím v bezpečné vzdálenosti a vím, že ve vozidle mám více vest, tak mohu těm lidem dát výstražnou vestu navíc, ať si ji na sebe vezmou nebo jim poradit, ať ten trojúhelník umístí, třeba ho nemají, i když je to povinná výbava. Pomáhat si na silnici je určitě na místě, je to jednak lidská slušnost a jednak tím mohu zabránit nebezpečným situacím pro ty další řidiče. Dnes se to trochu z té běžné normy chování vymizelo, ale určitě, když vzájemně pomůžu, byť trojúhelníkem, vestou, tak to neuškodí.”
redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

1 thought on “Jak bezpečně vyřešit porouchané vozidlo na silnici?

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading