Italská vláda vloží do ITA Airways 400 milionů eur

foto Airbus

Italský vlajkový dopravce ITA Airways má od italské vlády získat další hotovostní injekci ve výši 400 milionů EUR. Podle zdrojů budou finanční prostředky letecké společnosti k dispozici do konce tohoto měsíce. Když předchůdce ITA Airways, Alitalia , 15. října 2021 ukončil provoz, nashromáždil dluhy v celkové výši přes 11 miliard EUR (11 miliard USD). Po zániku dopravce byla italská vláda schválena Evropskou unií, aby nadále podporovala státní leteckou společnost, ale v menším měřítku a s omezenějším veřejným financováním.

Evropská unie schválila celkovou investici do ITA Airways až do výše 1,35 miliardy EUR (1,35 miliardy USD). Po počátečních útratách ve výši 700 milionů EUR (700 milionů USD) tato poslední hotovostní injekce zvyšuje celkovou dosud investovanou částku 1,1 miliardy EUR – teprve se uvidí, zda a kdy zbývajících možných 250 milionů EUR bude potřeba. Od ledna 2022 probíhají privatizační rozhovory s řadou zainteresovaných stran, včetně Lufthansy, Delta Air Lines a Air France-KLM. Diskuse se v posledních týdnech zastavily a ve snaze nastartovat proces italská vláda nedávno ukončila exkluzivitu pro Delta Air Lines a Air France-KLM a znovu zahájila jednání s Lufthansou.

Pokračující rozšiřování sítě – kde bude další pro ITA Airways?

Finanční injekce ve výši 400 milionů EUR (400 milionů USD) podpoří pokračující růst ITA Airways. Začátkem tohoto týdne společnost ITA Airways provozovala svůj inaugurační let do Tokia Haneda (HND) ze svého uzlu na mezinárodním letišti Fiumicino v Římě (FCO). V prosinci dopravce spustí také nové dálkové linky do Dillí (DEL) a Malé (MLE) a v budoucnu se hovoří o další expanzi v Asii. Ačkoli nebyly potvrzeny žádné další destinace, pohled na síť linek společnosti Alitalia může naznačit potenciální expanzi společnosti ITA Airways, přičemž lety do Osaky (KIX) a Soulu (ICN) dříve provozoval bývalý vlajkový dopravce. Alitalia také létala přímo do různých destinací přes Atlantik, včetně Chicaga (ORD), San Francisca (SFO) a Santiaga de Chile (SCL).

Rostoucí flotila letadel Airbus

ITA Airways má v současnosti ve své flotile výhradně Airbus. 66 letadel a čeká na dodání dalších 72, včetně 15 Airbusů A330neo a 20 Airbusů A321neo. Současným vlajkovým letadlem člena SkyTeamu je Airbus A350-900, kterých má šest, další dva jsou na objednány. Airbus A350-900 se používá na dálkových trasách včetně New Yorku (JFK), Los Angeles (LAX) a Buenos Aires (EZE). Každé letadlo pojme celkem 334 cestujících ve dvoutřídové konfiguraci – 33 v business třídě a 301 v ekonomické třídě.

foto Airbus

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →