Italská letecká dvojka končí

Air Italy dnes po zasedání akcionářů oznámili ukončení provozu. Ten zcela ustane 25. května. Od dnešního dne mohou cestující s letenkami do 25. února využít letadla jiných dopravců. Stalo se tak po tom, co většinový majitel odmítnul dále financovat dlouhodobě ztrátovou aerolinku, kam před 2 roky vstoupil Qatar Airways. Ten měl se společností velké záměry, ovšem jeho záměr nepodpořil většinový spolumajitel firmy.

Od koupi a přejmenování firmy z Meridianu na Air Italy, které létají z domovské základny v Milánu a na Sardinii, přichází velký šok. Celkem provozovali 34 linek. Flotilu kromě tří uzemněných 737 MAX představovali 4 boeingy 737 NG a 3 airbusy A330-200 .

Ztráta přitom byla podle odhadů firmy 136 milionů eur. Předloni ztráta tvořila 164 milionů eur. Letos plánovalo Air Italy snížení ztráty na 50 milionů eur a následující rok mírný zisk. Právě vstup Qatar Airways poměrně dost pomohl společnosti a zcela pomalu, ale jistě ji vedl do zisku.

Pro České cestující konec Air Italy nezpůsobí při cestách z Prahy žádné komplikace. Do Prahy plánoval začít létat až za 2 roky, do té doby chtěl expandovat do dalších destinací.

Air Italy (AIR ITALY SpA) byla soukromá italská letecká společnost se sídlem v Olbii na Sardinii. Společnost byla druhou největší italskou leteckou společností po italském dopravci Alitalia a 40. největší leteckou společností v Evropě, pokud jde o počet cestujících v roce 2019. Letecká společnost byla dceřinou společností AQA Holding, kterou vlastní Alisard (51%) a Qatar Airways (49 %). Je třeba poznamenat, že v letech 2007 – 2012 společnost Air Italy provozovala pod značkou Air Italy Polsko (tehdy Air Poland) charterové lety z Polska.

Admin
Author: Admin