Islandair propustil palubní posádky. Hrozí stávka pilotů společnosti

wow air

Icelandair a Flugfreyjufélag Íslands (FFI), unie zastupující palubní průvodčí letecké společnosti, nedosáhla dohody o odměňování po zdlouhavých jednáních. Dopravce se proto rozhodl propustit všechny palubní průvodčí, kteří v současné době pracují pro společnost.

Rozhodnutí o propuštění všech členů palubních průvodčích bylo učiněno poté, co členové odborových svazů palubních průvodčích v Islandairu hlasovali proti nové kolektivní smlouvě. Vedení a zaměstnanci se nemohli dohodnout na odměně a volnu. Podle nedávných sobotních zpráv odborový svaz palubních průvodčích v Icelandairu hlasoval o stávkové akci kvůli nedohodě na nové kolektivní smlouvě, po které letecká společnost propustila všechny své letové posádky.

Jednání s Islandským sdružením posádky kabin (FFI) bohužel skončila bez dohody. Cílem jednání bylo zajistit dlouhodobou konkurenceschopnost společnosti při zachování konkurenceschopných mezd a pracovních podmínek pro palubní průvodčí společnosti 8. července tohoto roku. Členové této unie odmítli novou kolektivní dohodu, která byla dohodnuta a podepsána mezi vyjednávacími výbory obou stran. Ačkoli jednání pokračovala i po oznámení výsledků hlasování, ukázalo se, že společně dohodnutého návrhu nebude dosaženo – přečtěte si prohlášení společnosti Icelandair zaslané islandské burze v pátek 17. července.

Od 20. července tohoto roku. Až do dalšího oznámení bude Icelandair najímat piloty, kteří nahradí palubní průvodčí, kteří se zaměří pouze na dozor nad kabinami cestujících. Icelandair má v současné době omezený letový řád, takže letecká společnost má nadbytek pilotů v kokpitu. Zvládnou to piloti? Letecká společnost říká, že ano, protože v současné době jsou palubní služby kvůli koronavírusu velmi omezené, takže piloti nebudou mít během letu mnoho práce. Společnost zároveň upozorňuje, že do změny rozhodnutí nebude poskytovat na palubách svých letů žádné služby.

Islandair se může rozhodnout zahájit jednání s odborovou organizací, která dříve zastupovala palubní průvodčí a piloty nyní zaniklé letecké společnosti WOW. Stejný svaz nedávno uzavřel dohodu s nově založenou leteckou společnostmi Play, která má zahájit první lety letos na podzim. Jak uvádí islandská média, může se také stát, že členové odborů, kteří byli nespokojeni se způsobem, jakým byli zastoupeni FFI, vytvoří svůj vlastní odborový svaz. To může naznačovat výsledek hlasování, protože přes 26 procent je s vedením spokojeno, ten zbytek je s tímto krajně nespokojen. Členové FFI schválili nabídku Icelandair a asi 73 procent ji odmítlo. Zároveň tak hrozí, že piloti společnosti vstoupí do stávky, protože by měli kromě své práce odvádět práci palubních průvodčích. To by znamenalo jeden člověk bude dělat práci za 4-5 pracovníků na palubě letadel.

Islandská národní letecká společnost byla založena v roce 1937. První letadla se objevila na Geyserově ostrově před osmnácti lety. Hlavní základna dopravce původně působila v Akureyri na severu země, ale od roku 1943 se nachází v hlavním městě Reykjavíku. Dánsko bylo cílem prvních mezinárodních letů. Později byly také spojeny přes Atlantik, včetně Kanady. Flotila se skládá z 37 strojů: devět Boeing B737 MAX, 25 B757-200ER, dva B757-300ER a čtyři B767-300ER, které obsluhovaly 48 měst před vypuknutím nákazy.

Admin
Author: Admin