» Domů » Letecká doprava » Indická vláda zvyšuje daň z leteckého paliva

Indická vláda zvyšuje daň z leteckého paliva

Indická vláda zvýšila daně na několik ropných produktů, včetně paliva pro letecké turbíny (ATF), aby mohla těžit z neočekávaných zisků, které v současnosti zažívají ropné společnosti v zemi. Neočekávaná daň na ATF byla zvýšena z 1,5 INR (0,018 USD) na 4,5 INR (0,054 USD) za litr a zároveň se zvýšila daň na ropu z 1 700 INR (20,52 USD) na 2 100 INR (25,34 USD) za tunu, podle dokumentu Ústřední rady pro nepřímé daně a cla (CBIC), zveřejněném na Gazette of India. CBIC dříve snížila neočekávanou daň z ATF na 1,5 INR (0,018 USD) s účinností od 16. prosince 2022, protože ceny ropy celosvětově klesaly. 

Ceny se mění každé 2 týdny

Indie zavedla neočekávané daně ze zisku 1. července 2022, přičemž původně stanovila poplatek na 6 INR (0,072 USD) za litr ATF. Daně jsou revidovány každé dva týdny a mění se v závislosti na ceně ropy. 

Místní vláda se snažila zavést daně, jakmile místní rafinerie začaly hledat zámořské trhy, kde by prodávaly své produkty. Země dováží ropu z Ruska hluboko pod cenovým stropem 60 dolarů za barel stanoveným západními státy ve snaze omezit zisk, který by mohl být použit k financování invaze země na Ukrajinu.   

„Jsme rádi, že export probíhá. Jsme rádi, že firmy vydělávají. Jsme rádi, že export jim (firmám) přináší takové výnosy z toho, co investovaly, což je tak vyžadováno od každého, kdo tyto investice provádí. Ale toto jsou mimořádné časy,“ prohlásila Nirmala Siharaman, indická ministryně financí 1. července 2022, v den, kdy byla daň uvalena.  Zároveň k tomu také řekla, že nechce být ta, která bude později obviňována ve světě, že Indie pomáhala financovat Rusku válčení na Ukrajině, když firmy z Indie zkupují levně ropu z Ruska.

Podobné uvažování v EU i USA

V září 2022 se Evropská unie (EU) dohodla na podobném opatření, které se týká zisků energetických firem. „Éra levných fosilních paliv skončila. A čím rychleji přejdeme k levným, čistým a domácím obnovitelným zdrojům, tím dříve budeme imunní vůči ruskému energetickému vydírání,“ prohlásil Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise (EK) během projevu 14. září 2022. 

Ro Khanna, demokratický politik z Kalifornie, také předložil podobný návrh zákona ve Spojených státech v listopadu 2022. Uvízl však ve Výboru a prostředků Sněmovny reprezentantů, hlavním výboru pro psaní daní v této komoře zákonodárců.

Ilustrační Foto, autor fotky JAROMIR CHALABALA, chalabala.cz

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes