• 07/07/2022 02:59

EASA vyzývá Airbus, aby zkontroloval A350. Delta je také mezi zpravodajskými liniemi

foto Iberia Airbus A350
Stránka navštívena: 2138
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 26 Sekund

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) vydala předběžné varování ohledně několika airbusů A350, ve kterých mohla být síť pohlcující blesky nesprávně instalována, uvádí agentura Reuters. Delta Air Lines se zařadila na seznam dopravců, kteří se potýkají s defektem.

Problémy s Airbusy začaly 5. srpna letošního roku, kdy katarský úřad pro civilní letectví nařídil okamžité uzemnění třinácti letounů A350 poté, co byly v jejich trupu nalezeny znepokojivé praskliny. Kromě pravidelných kontrol, které mají zajistit trvalou bezpečnost cestujících a letadel, Qatar Airways bedlivě sledovaly zdravotní stav flotily A350, kde povrch trupu pod nátěrem degradoval zrychleným tempem.

Katarský národní dopravce již minulý týden uzemnil dvacet z 53 A350, které má ve svém držení, a argumentoval tímto krokem akcí na příkaz místního regulátora, který hledá příčinu toho, co očití svědci popisují jako nějaká široká těla s puchýři a stopami po nárazu.

Airbus tehdy uvedl, že žádné riziko pro bezpečnost nehrozí, s odkazem na názory jiných aerolinek, které problém popisují jako „kosmetický“. Výrobce v reakci pro agenturu Reuters vysvětlil, že došlo k určitým problémům s „brzkým povrchovým opotřebením“, což v několika případech odhalilo síťovou podvrstvu určenou k pohlcení blesku, ale již se na nich pracuje.

Tři lidé s přímou znalostí situace uvedli, že u Qatar Airways a nejméně u jedné další letecké společnosti síť v některých případech sama o sobě vytvořila mezery, takže trup z uhlíkových vláken byl zranitelný vůči možnému poškození povětrnostními podmínkami nebo jinými defekty. Podle Airbusu jsou letadla A350 navrženy s dostatečnou ochranou, aby odolávaly bouřkám, a mezery v síti vysvětlovaly, že některé aerolinky byly vystaveny větším teplotním výkyvům než jiné, což odkazuje na pouštní počasí v Kataru.

Nejnovější směrnice EASA požaduje postupné kontroly a opravy podle potřeby, ale nevyžaduje uzemnění žádné ze třinácti širokotrupých letadel, u kterých byla závada pozorována. Evropský regulátor přesto varuje, že nesprávně nainstalovaná součástka může zapálit výpary paliva. Důsledkem toho by mohla být „ztráta letadla“, jak se mírně vyjádřila EASA.

Mluvčí Airbusu považoval směrnici evropského regulátora za „normální součást procesu zachování letové způsobilosti“. Ve stínu sporu výrobce s Qatar Airways, který pozastavil 23 objednaných A350, nejméně pět dalších leteckých společností vyjádřilo od roku 2016 obavy. Finnair byl první, kdo tuto chybu odhalil.

Finský národní dopravce v říjnu 2019 oznámil, že se poškození rozšířilo na síť na ochranu před bleskem. Na základě stížností rovněž ze strany společností Cathay Pacific, Etihad, Lufthansa a Air France byla v Airbusu zřízena „multifunkční pracovní skupina“, která má prošetřit nový materiál na ochranu před bleskem v tryskách A350. Nyní byly podle zdrojů agentury Reuters zjištěny problémy nejméně v jednom letadle společnosti Delta Air Lines. Jeden z největších leteckých dopravců Spojených států se zatím odmítl k věci vyjádřit s tím, že však o věci mluvil s evropským výrobcem.

Podle údajů společností Airbus a Airfleets bylo v letech 2016 až 2020 dodáno deseti leteckým společnostem třináct proudových letadel A350 ovlivněných EASA. Jsou to jen 3 procenta celé flotily širokotrupých letadel této verze. Přesto pokrývá 28 procent všech dálkových letů, které nabízí dopravci. 
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %