DPMB se pustil do opravy trolejbusu 9Tr, pracovníky dílen čekají tisíce hodin práce

V Brně naplno začala oprava trolejbusu 9Tr, který se podařilo Dopravnímu podniku města Brna před čtyřmi lety získat zpět z Ukrajiny. Ve městě vozil cestující v 80. a 90. letech. Na opravu skeletu externím dodavatelem teď navážou pracovníci trolejbusové vozovny v Komíně. Čekají je tisíce hodin práce na rekonstrukci náprav, instalaci elektro výzbroje, kabeláže, kompletaci interiéru vozu i lakování.

„Trolejbus s evidenčním číslem 3136 zařadil do provozu Dopravní podnik města Brna v roce 1980. Spolu s dalšími šesti vozy tohoto typu jej v roce 1996 odkoupilo ukrajinské město Rovno. Když jej před čtyřmi lety místní dopravce vyřazoval z vozového parku, podařilo se nám trolejbus zachránit před sešrotováním a dopravit zpět k nám do Brna, kde začínal. Tím, že jej zrekonstruujeme a zařadíme mezi retro vozy, jeho příběh ani teď nekončí,“ vysvětluje historii vozu generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Vzhledem k velmi špatnému technickému stavu vozu rozsáhlou opravu skeletu a podvozku pro brněnský dopravní podnik provedl externí dodavatel. Nyní je trolejbus zpět v komínských dílnách a čeká jej rekonstrukce obou náprav, instalace elektro výzbroje, kabeláže, vzduchových rozvodů, kompletace interiéru a lakování. „Vzhledem ke stáří vozu je velmi obtížné získat funkční náhradní díly. Mnoho součástek si proto musíme sami vyrobit přímo na míru. Rozsah opravy vyžaduje odborníky různých profesí – svářeče, stolaře, automechaniky, zámečníky nebo elektrikáře. Využijeme například i čalouníky z ústředních dílen, kteří zhotoví nová sedadla,“ uvedl Vítězslav Žůrek, technicko-provozní ředitel Dopravního podniku města Brna. Výhodou je dlouholetá zkušenost pracovníků napříč dopravním podnikem s opravami historických a retro vozů. V celém procesu pomáhají i nadšenci a pamětníci, kteří přispívají vzpomínkami, radami a fotkami.

Dopravní podnik města Brna odhaduje, že by se trolejbus 9Tr v původní krémovo-červené barvě mohl mezi 17 retro vozů zařadit v první polovině roku 2025.

Trolejbusy Škoda 9Tr vyráběl závod Škoda Ostrov v letech 1958–1981. Brněnský dopravní podnik v letech 1963–1981 postupně zařadil do provozu celkem 121 trolejbusů této typové řady. Poslední vůz byl z provozu vyřazen v roce 1996. Trolejbus 9Tr, který v Brně jezdil pod ev. č. 3136, dorazil zpět do města na tahači 7. května 2019.

TZ, Foto DPmB

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →

One thought on “DPMB se pustil do opravy trolejbusu 9Tr, pracovníky dílen čekají tisíce hodin práce

  1. DPMB se pustil do opravy trolejbusu 9Tr, pracovníky dílen čekají tisíce hodin práce – Press centrum zahraniční a domácí dopravy 16/10/2023 at 21:14

    […] Continue reading DPMB se pustil do opravy trolejbusu 9Tr, pracovníky dílen čekají tisíce hodin … […]

Comments are closed.

%d