Pokud jsou po vichřici na kolejích stromy, je pro železniční provoz důležitý rychlý přehled o škodách. Novým nákupem se chce železnice od roku 2025 stát rychlejší.
Deutsche Bahn chce v budoucnu monitorovat svou železniční síť dálkovými drony. Použití se bude testovat od příštího jara, oznámila spolková společnost na veletrhu Innotrans v Berlíně. Železnice tam představila i prototyp. „V budoucnu bude v Německu použito celkem asi 100 těchto dronů,“ uvedl.
Železnice už nyní pomocí dronů hodnotí stav tras nebo kontroluje porost podél kolejí. Nové drony mají podle společnosti výrazně delší dolet (kolem 150 kilometrů) a lze je používat i při probíhajícím železničním provozu. Přestávky na zavírání nejsou nutné.
Levnější a tišší než vrtulníky
„Můžeme je používat při běžném vlakovém provozu, dokonce i ve větru a počasí, dokonce i v noci,“ vysvětlila členka představenstva DB Daniela Gerd tom Markotten, která je zodpovědná za digitalizaci a technologie. “To je také skvělé pro zaměstnance, protože už nemusí vycházet ven za větru a počasí, ale mohou získat informace, které potřebují, na svém tabletu s pomocí AI.”
Ve srovnání s vrtulníky jsou drony s dlouhým dosahem flexibilnější a lze je použít v krátké době a jsou také cenově výhodnější, uvedla společnost. To umožňuje získat rychlejší přehled o dopadech na infrastrukturu například po bouřce. „Všechna data, která drony zaznamenávají během letu, jsou týmům k dispozici v reálném čase a ve vysokém rozlišení,“ uvedla. Plně elektrický dron na baterie navíc není během provozu o nic hlasitější než běžná konverzace s méně než 60 decibely.