» Domů » Městská doprava » Debaty o financování 1-2-3-Ticket

Debaty o financování 1-2-3-Ticket

Rakousko:
Vládní koalice složená z ÖVP a Zelených plánují zavedení “1-2-3-Ticket”: jedno euro za den v ceně roční předplatní jízdenky po jednom spolkovém státě, dvě eura skrze dva spolkové státy a tři eura skrze celé Rakousko. Co ovšem není dořešeno, je financování této nabídky.

Ministryně životního prostředí Leonore Gewessler (Grüne) se nyní musí dohodnout s dopravními spolky. V lednu ministryně pro Ö1 řekla, že peníze by se mohli dofinancovávat ze státního rozpočtu nebo z peněz daného spolkového státu určených na ochranu životního prostředí.

Dle expertů může stát až miliardu euro

V půlce února sdělila Claudia Kettner, klimatická ekonomka při Hospodářském vědeckém institutu (WIFO): “Financovat náklady tohoto projektu z mezinárodního obchodu s emisemi bude mít jen velmi zanedbatelnou roli. Ono je to totiž tak, že v roce 2018 a 2019 v Rakousku by dosáhla ztráta za každý rok okolo 200 milionů euro.

Ve vládním programu jsou aktuálně vyhrazeny 2 miliardy euro pro výstavbu regionální a dálkové dopravy. Dle ministerstva životního prostředí je tato suma vyhrazena pro celé funkční období parlamentu, tedy na 5 let. Experti na klimatické změny říkají, že je to málo. Také Claudia Kettner je k tomuto skeptická: “Kdybychom chtěli v roce 2040 dosáhnout celkového zbavení se uhlíkové stopy, tak bychom tuto sumu potřebovali na každý rok a ne na 5 let.”

Sebastian Kummer, dopravní expert na Witschaftsuniversität Wien, je toho názoru, že projekt “1-2-3-Ticket” bude každý rok stát jednu miliardu euro.

upraveno z ORF

Admin
Author: Admin


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes