foto MAN

Poskytovatel logistických služeb DB Schenker plánuje do roku 2026 pořídit od MAN celkem 100 těžkých e-trucků. První vozidla MAN eTruck mají být předána v první polovině roku 2024. To je stanoveno v čerstvě podepsané smlouvě od DB Schenker a MAN Truck & Bus.

Reklamy

Prvními příklady pro DB Schenker mají být objemové tahače návěsů, „takzvané ultra tahače návěsů“, informuje MAN. Vozidla budou mít výšku návěsu kolem 950 mm, což by mělo umožnit přepravu objemných přívěsů s vnitřní výškou tři metry. Deset MAN eTrucků, které DB Schenker obdrží v roce 2024, budou podle partnerů ultratahače. Ostatní jednotky, které budou podle dohody dodány v letech 2025 a 2026, budou kombinací ultratahačových jednotek a nákladních vozidel s výměnnou nástavbou.

MAN má v úmyslu zahájit výrobu těžkých elektrických nákladních vozidel začátkem roku 2024 . „V první polovině roku 2024 budou první MAN eTrucks vyrobeny v malé sérii na výrobní lince v centrále v Mnichově,“ uvádí se v nedávném prohlášení společnosti. DB Schenker je po podpisu aktuální smlouvy prvním pilotním zákazníkem těchto elektrických nákladních vozidel.

DB Schenker je často mezi prvními, kdo si objedná, koupí nebo pronajme další nová nákladní vozidla. To platí například pro Mercedes eActros , Volta Zero od Volta Trucks, H2 trucky od pronajímatele Hylane nebo eTrailery od Trailer Dynamics – a tento výčet není zdaleka úplný. S MAN eTruck chce DB Schenker „sbírat praktické zkušenosti co nejdříve“. Specialista na logistiku říká, že kromě vozidel využívá digitální služby od MAN Digital Solutions a doprovodné poradenství od MAN Transport Solutions (včetně analýzy trasy, strategie nabíjení, plánování dobíjecí infrastruktury a optimalizace poptávky po energii).

O eTrucku MAN zatím nejsou známy žádné technické údaje. Na IAA Transportation v Hannoveru vystavila dceřiná společnost Traton prototyp modelu připravený k výrobě v září 2022. MAN eTruck je určen pro těžkou dálkovou přepravu. Výrobce udává denní dojezd 600 až 800 kilometrů, později by mělo být možné dosáhnout i 1000 kilometrů. Zní to jako více než 500 kilometrů například Mercedesu eActros Longhaul, ale je to jen trik: MAN zařazuje do denního dojezdu zastávky nabíjení přes MCS. Daimler Truck naopak udává dojezd na jedno nabití baterie.

MAN připravuje výrobu eTrucku v MAN eMobility Center od roku 2021. Cílem je, aby tam během náběhu elektromobility sjížděly ze stejné výrobní linky klasické dieselové a elektrické nákladní vozy. Podle výrobce se budou základní komponenty eTrucku v budoucnu vyrábět v Norimberku. MAN montuje vysokonapěťové baterie na místě – „momentálně stále v malosériové výrobě, ale od začátku roku 2025 se budou baterie vyrábět ve velkých sériích,“ uvádí centrála společnosti. Za tímto účelem společnost plánuje v příštích pěti letech investovat přibližně 100 milionů eur do tradičního výrobního závodu spalovacích motorů. Výrobce užitkových vozidel dostává podporu od bavorské zemské vlády.

„DB Schenker a MAN společně kráčí po cestě k elektrické budoucnosti. Jsme velmi potěšeni, že máme prvního zákazníka pro nový eTruck,“ komentuje první smlouvu o převzetí Alexander Vlaskamp, ​​generální ředitel MAN Truck & Bus. Poptávka na trhu po tomto plně elektrickém vozidle je již nyní obrovská, řekl. “. Téma nyní skutečně nabírá na obrátkách také proto, že stále více našich zákazníků si stanovuje extrémně ambiciózní cíle v oblasti dekarbonizace. To má přímý dopad na logistické řetězce. Udržitelného obratu v oblasti mobility v těžké nákladní dopravě však budeme schopni dosáhnout pouze s odpovídající politickou podporou. Týká se to mimo jiné rychlého rozvoje nabíjecí infrastruktury a také dalšího návrhu rámce financování pro pořízení elektrických nákladních vozidel.“

foto MAN

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading