• Pá. Srp 19th, 2022

DB, ÖBB, SNCF a další železnice slibují pomoc pro ukrajinské železnice

Stránka navštívena: 66
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 5 Sekund

Na okraj summitu Společenství evropských železnic (CER) ve Vídni šéfové předních evropských železničních společností deklarovali solidaritu s Ukrajinou a přislíbili podporu ukrajinským železnicím. Signatáři včetně šéfa DB Richarda Lutze se zavazují dodat technické vybavení a náhradní díly a podpořit ukrajinské železnice při jejich rekonstrukci.

Šéf DB Richard Lutz: „Ukrajinští železničáři ​​právě dělají něco působivého. Udržují zemi v chodu. Navzdory opakovaným útokům na trasy a stanice udržují provoz vlaků nejenom osobní dopravy. Protože pouze fungující železniční systém bude klíčem k budoucí rekonstrukci země, Ukrajina potřebuje dostatek finančních zdrojů a integraci do transevropské dopravní sítě souběžně s přijímacím procesem do EU.“

Deutsche Bahn podporuje ukrajinské železnice (Ukrzaliznytsia/UZ) ochrannými pracovními oděvy v hodnotě až 500 000 eur. Kromě toho by také měla probíhat výměna know-how a technických odborných znalostí. V současné době se prověřuje dodávka osobních automobilů, které však musí být přestavěny na široký rozchod.

Železniční infrastruktura na Ukrajině oslabená válkou má být co nejrychleji obnovena. DB a další evropské železnice apelují na EU, aby na to poskytla dostatečné prostředky. Ukrajinská železniční infrastruktura by měla být více integrována do transevropské dopravní sítě, zejména prostřednictvím rozvoje nových koridorů. Ukrajina a Moldavsko by tak byly napojeny na železniční síť EU. Koridory jsou důležité pro export zemědělských komodit a export rud, oceli a strojů. Naopak napojení na Ruskou železniční síť by se mělo výrazně omezit.

Pomocné kampaně Deutsche Bahn

Od začátku války pomohly Deutsche Bahn stovkám tisíc lidí bezpečně cestovat do Německa. K dnešnímu dni cestovalo vlakem a autobusem zdarma s jízdenkou #helpukraine asi 450 000 lidí. Jízdenka je nyní k dispozici také digitálně.

Zásoby pomoci se již dobré tři měsíce valí přímo do oblastí zasažených válkou. Celé kontejnerové vlaky naložené potravinami, pitnou vodou, generátory, lékárničkami a powerbankami přivážejí naléhavě potřebné zboží přes Krakov přímo do terminálů poblíž Kyjeva. Přes koleje se dosud převalilo 400 kontejnerových nákladů; dalších 400 na kamionech. Pro přepravu surovin z Ukrajiny našla DB společně s ukrajinskými železnicemi nová řešení přepravy obilí, železné rudy a slunečnicového oleje. Kontejnerové náklady se od poloviny května valí do Evropské unie přes přístavy v Černém moři a v Polsku.

Podobné články k tématu  The Moscow Times: Čína uzavřela letiště pro boeingy ruských aerolinek

DB od března nabízí uprchlíkům z Ukrajiny profesní nabídky s prací a poradenským programem. Kromě telefonní horké linky otevřela skupina spolu se Spolkovým úřadem práce také poradenská centra v Berlíně, Kolíně nad Rýnem a Frankfurtu nad Mohanem. Součástí programu jsou i orientační a jazykové kurzy. Za poslední tři měsíce se uskutečnilo více než 1500 konzultací. Přibližně 30 uprchlíků již dostalo konkrétní pracovní nabídku – včetně tlumočníků, inženýrů a koordinátora náboru.

foto ÖBB, Marek Köpp

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi