Karvinští preventisté z řad policie se znovu zaměřili na cyklisty v rámci projektu Na kole jen s přilbou. Ne každý cyklista totiž doporučení ji používat, bere vážně.
Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: “Smyslem projektu je připomenout cyklistům vhodnost používání cyklistické přilby i mimo zákonem stanovenou povinnost, tedy nad 18 let. Pro celou řadu řidičů bývají cyklisté komplikací nebo překážkou v silničním provozu, ale měli by právě myslet na jejich zranitelnost, proto by řidiči měli udržovat boční odstup alespoň jeden a půl metru když toho cyklistu objíždí, což odpovídá zhruba polovině jízdního pruhu.”
Obezřetní by ale měli být nejen řidiči, ale i cyklisté, a to třeba na cyklostezkách a místech, kde se pohybuje více lidí.
Pro oslovení co nejširšího věkového spektra cyklistů se akce zúčastnili i zástupci Týmu silniční bezpečnosti.
Barbora Poláková, lektorka dopravní výchovy z Týmu silniční bezpečnosti: “V rámci projektu se zaměřujeme na jednotlivé účastníky silničního provozu už od těch nejmenších, kde realizujeme dopravní výchovu od mateřských škol až po ty střední, organizujeme bezplatné kurzy jízdy pro motorkáře v rámci projektu Učíme se přežít a dnes jsme tu s projektem Na kole jen s přilbou, který běží už 13. rok ve spolupráci s PČR, horskou službou a jeho cílem je přispět ke snížení nehodovosti a zranění cyklistů, jakožto jednoho z nejzranitelnějších účastníků silničního provozu.”anketa: předškoláci: “Když pojedu na kole, musím si vzít přilbu.” “Musím mít brzdy a světla, aby mě viděla auta a ještě reflexní prvky.”
Reflexní prvky jsou potřebné nejen pro děti, ale i pro dospělé, většina z cyklistů je jimi vybavena. Přilbu by měli mít i lidé, kteří k jízdě využívají elektrokoloběžky, pro které platí stejná pravidla jako pro cyklisty.