České dráhy vylepšují interiér bistrovozů

redakce

Koberce místo linolea v oddíle 1. třídy, renovované a přečalouněné sedačky, modernější Wi-Fi zařízení nebo nové řídicí jednotky dveří umožňující stranově selektivní blokování nástupních dveří dostanou při periodické obnově vyššího stupně bistrovozy s oddílem první třídy typu ARmpee832.

„Vozy kombinující místa k sezení a restaurační oddíl nám umožňují v dálkových vlacích zajistit efektivně jak širokou nabídku občerstvení, tak zároveň zajistit komfortní místa pro cestující. V uplynulých letech jsme takto zmodernizovali 18 původně restauračních vozů, které nasazujeme například na Valašské a Jižní expresy. Nyní jsme se pustili do modernizace dalších 6 původních bistrovozů. Ty řadíme například do spojů Silesia a Cracovia na linkách z Prahy přes Ostravu do Krakova a Varšavy. Díky modernizaci se zvýší komfort a bezpečnost cestování a bude zajištěna životnost vozů na dalších zhruba 10 až 15 let,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu Českých drah.

V rámci modernizace dojde v restauračním oddíle k dosazení nových stolů a sedaček, které promění dosavadní vnitřní styl vozu z bistra na klasickou restauraci. Rekonstrukcí a přečalouněním projdou barové stoličky i komfortní sedačky v oddíle 1. třídy. Ve voze bude dosazeno modernější zařízení Wi-Fi. Na podlaze v restauračním oddíle a na představcích bude položeno nové linoleum. V oddíle 1. třídy bude nově umístěn koberec, který zlepší vizuální vzhled oddílu, přispěje k většímu pohodlí a k dalšímu snížení hladiny hluku. Dveře budou doplněny o systém stranově selektivního blokování dveří (SSOD / LAT), které ovládá strojvedoucí. Systém brání vystoupit cestujícím mimo nástupiště nebo otevření dveří během jízdy.

Modernizaci vozů ARmpee832 provede dceřiná společnost Českých drah DPOV v průběhu roku 2023. U prvních vozů již byla zahájena. Celkové investiční náklady jsou v hodnotě přibližně 15 milionů korun. Vozy jsou deponovány v OCÚ Východ v provozní jednotce Bohumín.

Současné vozy typu ARmpee832 byly vyrobeny v roce 1984 ve východoněmecké vagonce v Budyšíně pro ČSD. Původně šlo o kombinované vozy s restauračním oddílem (24 míst) a lehátkovými oddíly (30 míst). Dopravce je využíval především na nočních spojích mezi východní a západní části Československa. V roce 1994 byly vozy v majetku ČD rekonstruovány na kombinující bistrooddíl a oddíly 2. třídy. V letech 2009 a 2010 pak prošlo celkem 6 vozů modernizací na typ ARmpee s velkoprostorovým oddílem 1. třídy s 22 místy a bistrooddílem s barovou částí se 14 místy. Do vozů byla doplněna klimatizace, došlo ke zvýšení maximální rychlosti ze 140 na 160 km/h a byly dosazeny další moderní technické prvky. Většina z původně 20 vyrobených vozů zůstala po rozdělení federace na Slovensku.

Foto České Dráhy

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Next Post

Polské UTK brání vstupu konkurence na trh. Může za vysoké ceny jízdenek ve vlacích

Polský úřadující PKP Intercity 11.1.2023 zvýšil cenu jízdenek na všechny své vlakové spoje. Cestující cestující s PKP Express InterCity nebo vysokorychlostní službou Pendolino (EIP) budou muset za cestu zaplatit o 17,4 % a 17,8 % více. Důvody, které PKP Intercity pro takové zvýšení uvádí, jsou údajně inflace a rostoucí provozní […]