• 07/07/2022 06:42

České dráhy neuspěli u soudu a musí platit Škodě Transportation

ČD 380 v Brně
Stránka navštívena: 1307
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 5 Sekund

České dráhy musí zaplatit 1,2 miliardy korun Škodě Transportation za dodávku lokomotiv. Vrchní soud dnes potvrdil rozhodnutí soudu prvního stupně i arbitráže.

Vrchní soud v Praze dnes při řešení odvolání státního dopravce potvrdil rozhodnutí soudu prvního stupně, který uznal dřívější verdikt arbitráže. Ta v minulosti ve sporu přiřkla peníze Škodě Transportation. Dnešní rozhodnutí je pravomocné, dráhy proti němu mohou podat pouze dovolání.

Dráhy si u Škody objednaly 20 lokomotiv asi za 2,5 miliardy Kč. Lokomotivy měl dopravce převzít roku 2009, první stroje ale dostal až v roce 2013. Škoda obhajovala pozdní dodání změnou předpisů během vývoje lokomotiv a obrátila se na arbitrážní soud s požadavkem na doplatek kupní ceny, kterou firmě dráhy nezaplatily. Dráhy se naopak dožadovaly miliardové pokuty za pozdní dodávku. Arbitráž nakonec přiznala Škodě Transportation za lokomotivy doplatek 1,2 miliardy. Dráhy rozhodnutí arbitráže neuznaly a požadovaly u soudu jeho zrušení. České dráhy zastupovala ve sporu od počátku advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges, později přejmenovaná na Skills.

Dopravce u soudu argumentoval například podjatostí jednoho z rozhodců. Pražský městský soud však před dvěma lety uznal rozhodnutí arbitráže za platné s tím, že není možné přezkoumávat samotné arbitrážní rozhodnutí. Soud se proto zabýval zejména procesní stránkou vedení arbitráže, kterou však podle něj byla v pořádku. Dráhy se proti rozhodnutí soudu odvolaly a nadále žádaly zrušení verdiktu arbitráže.

České dráhy při dnešním líčení u Vrchního soudu argumentovaly například nedostatečným vypořádáním jeho důkazů ze strany soudu prvního stupně. Soud navíc podle nich rozhodoval pouze podle kopie rozhodnutí arbitráže, která navíc měla neveřejné části, k nimž účastníci neměli přistup.

Odvolací soud však dnes výtky dopravce neuznal jako důvodné a potvrdil původní rozhodnutí. Poukázal mimo jiné i na rozhodčí doložku, která byla součástí smlouvy mezi oběma firmami, a jež neumožňovala, aby spor řešil věcně soud.

Náhrada z Rakouska

Jde tak o jedny z nejdražších lokomotiv na světě a abnormálně předražené lokomotivy vůbec dodané Českou firmou. Pro České dráhy přichází nepříjemná zpráva i s toho důvodu, že jsou lokomotivy řady 380 extrémně poruchové. To že dovezou vlak do svého cíle je jisté pouze ze 70%. Ve stále větším množství případů je nutné nahradit lokomotivy řady 380 jinou lokomotivou.  I s ohledem na to pořídili ČD od Rakouské firmy Wiener Lokalbahnen Cargo 4 lokomotivy řady 1216.

Jejich hlavní nasazení bude na trasu Vídeň – Břeclav – Ostrava, kde mají nahradit extrémně poruchové lokomotivy řady 380. Ex4 vlaky 104/105 Graz – Wien – Břeclav – Bohumín – Kraków – Przemysl v úseku Bohumín – Břeclav – Wien – Graz, u nichž aktuálně dochází k nucenému přepřahu ve stanici Břeclav.

 

ČTK, redakce

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %