Břeclav objede vysokorychlostní trať

Když začínala železnice v roce 1839 byla to veliká sláva. Nejstarší stanice na českém území se radovala z prvního vlaku na Severní dráze císaře Ferdinanda. Od té doby patří Břeclavské nádraží mezi nejvíce vytížená nádraží s osobní i nákladní dopravě.

Městem křižují dva koridory z Německa na Balkán a od Polska do Alp. Cestující z Břeclavi mají na výběr z osobních vlaků, ale mezinárodních vlaků do Německa, Polska, Rakouska, na Slovensko i Maďarska. Na nádraží zastavují kromě osobních vlaků, taky spěšné vlaky mezi Brnem a Hodonínem, Inter City z Prahy, EuroCity mezi Prahou a Vídní, resp. Bratislavou a Budapeští a noční EuroNight z Vídně do Berlína. V letní sezóně navíc se přidávají historické vlaky, které jezdí do nedaleké Lednice.

Radnice chtějí nádraží pro vysokorychlostní vlaky

Správa železnic připravuje vysokorychlostní trať podél dálnice D2, kdy má míjet nádraží v Břeclavi. To se nelíbí nejenom místní radnici, ale ani okolním obcím, které počítali se spojením.

Plán vyvolal zděšení i v nedalekém Hodoníně, jehož obyvatelé břeclavské nádraží hojně využívají. Jenom regionu je okolo 120 tisíc obyvatel, k tomu je potřeba přičíst velké množství turistů. kteří využívají nádraží, jako přestupní uzel k cestě do Vídně a na jeho letiště. Oba starostové proto požadují po Správě železnic jednání. Chtějí zvrátit proces výstavby vysokorychlostní tratě, tak aby vzniklo nádraží pro vysokorychlostní vlaky u Břeclavi, když nebudou zastavovat přímo na nádraží v Břeclavi. Protestní dopis poslali obě radnice k rukám ministra dopravy. Toho žádají o změnu postoje, větší komunikaci s radnicemi, ale i obyvateli kraje.

Foto vlakovenadrazi.cz

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →

One thought on “Břeclav objede vysokorychlostní trať

  1. Břeclav objede vysokorychlostní trať – Press centrum zahraniční a domácí dopravy 19/11/2023 at 13:14

    […] Continue reading Břeclav objede vysokorychlostní trať at Transport Minutes. […]

Comments are closed.

%d