Federální hlavní město chce vyzkoušet, zda je reálné použití magnetického levitujícího vlaku (Maglev). Za tímto účelem bude zpočátku vybudována pětikilometrová pilotní trasa – kdy a kde zatím není jasné.
Plán oznámil předseda poslaneckého klubu CDU Dirk Stettner. Je také zastáncem sítě metra, ale vidí i výhody magnetického levitačního vlaku. Zvláště důležité je, že trasy by mohly být postaveny mnohem rychleji a levněji než nové linky metra.
Další výhodou, v neposlední řadě vzhledem k nedostatku kvalifikovaných pracovníků v Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), je to, že magnetický levitační vlak je bez strojvedoucího. Již dříve o tom informovala řada berlínských médií. Existuje tedy dohoda s koaličním partnerem SPD.
Stettner uvedl, že náklady na testovací dráhu se budou pohybovat mezi 80 a 85 miliony eur. V novém dvojitém rozpočtu na to není žádná položka. Pilotní projekt má být financován ze speciálního fondu na ochranu klimatu, na který je původně vyčleněno pět miliard eur a z něhož chce černo-červená vládní koalice platit opatření na ochranu klimatu, která Berlínu do roku 2045 pomohou stát se klimaticky neutrálním.
O tom, kudy by mohla pilotní trasa městem vést, Stettner neuvedl. Kdy se začne stavět, zatím není jasné.
Myšlenka nechat proplouvat Berlínem magnetický levitační vlak není nová. CDU toto téma přednesla několikrát. Projednávala se také trasa z okraje města na hlavní letiště BER. Senátorka pro dopravu Manja Schreiner se k tomu ale v červnu vyjádřila opatrně a upozornila na to, že podle jejího názoru již existuje dobré napojení na BER, které se s dokončením železniční trati Dresdner Bahn dále zlepší. Od roku 1984 jezdil v Berlíně M-Bahn (magnetický vlak), zpočátku v testovacím režimu a krátkou dobu i v pravidelném provozu, který byl ukončen po znovusjednocení v roce 1991.
Foto pixabay
1 thought on “Berlin chce otestovat vlaky s magnetickou levitací – na pilotní trase”
Comments are closed.