Bavorský ministr dopravy Christian Bernreiter (CSU) ve středu cestuje do Berlína na jednání o hlavní lince S-Bahn v Mnichově.

Setká se s federálním ministrem dopravy Volkerem Wissingem (FDP), řekl Bernreiter německé tiskové agentuře v sobotu v Mnichově. Podle vlastních vyjádření chce vyzvat federální vládu, aby potvrdila spolufinancování stavby. Nedávno vyšlo najevo, že mamutí projekt druhého tunelového tubusu pro S-Bahn by mohl stát až 7,2 miliardy eur namísto 3,85. Zprovoznění centrální trasy, které bylo skutečně plánováno na rok 2028, by se navíc mohlo odložit až do roku 2037. V důsledku toho vypukl spor mezi spolkovou vládou a Svobodným státem Bavorsko a městem Mnichov o budoucnost a financování.

„Potřebujeme rychlou realizaci, jinak hrozí zastavení stavby. Spolková vláda musí dát pokyn Spolkovému železničnímu úřadu, aby poskytl finance,“ požadoval Bernreiter. Deutsche Bahn musí také co nejrychleji poskytnout jasno. Zatím stále není možné učinit přesná prohlášení o nákladech na celý projekt, protože Deutsche Bahn dosud nepředložily kalkulaci nákladů.

Wissing vysvětlil listu Süddeutsche Zeitung , že spolková vláda zaplatí 60 procent způsobilých nákladů. Neexistuje „žádný finanční problém, prostředky existují“. Vzniknou-li případné dodatečné náklady, například z důvodu zvýšení cen ve stavebnictví, řeší to zákon o financování městské dopravy (GVFG). „A můžeme platit pouze tehdy, je-li poměr nákladů a přínosů správný. Můžeme podporovat pouze projekty, které mají ekonomický smysl.”

Wissing také uvedl, že Bavorsko se závazně zavázalo „financovat projekt“, takže nehrozí, že by se projekt z finančních důvodů zastavil na půli cesty. “Federální vláda dává peníze pouze v případě, že je zajištěno, že z toho nakonec nebudou žádné ruiny.” Premiér Markus Söder (CSU) nedávno striktně odmítl zmrazení staveb a prohlásil, že spolková vláda a Bavorsko se budou muset podělit o dodatečné náklady v dohodnutém poměru 60 ku 40.

DPA

Admin
Author: Admin

By Admin