Amsterdamské letiště Schiphol oznámilo, že bude v nadcházejících měsících nadále omezovat denní počet cestujících kvůli přetrvávajícímu nedostatku bezpečnostních pracovníků. Schiphol, hlavní mezinárodní letiště Nizozemska a jedno z nejrušnějších letišť v Evropě, uvedlo, že strop zůstane v platnosti minimálně do konce března 2023. „Koncem roku nastane čas, kdy se podíváme na to, zda je možné od konce ledna více. Společnost Schiphol učinila tuto volbu, aby poskytla cestujícím spolehlivý cestovní zážitek a předvídatelnost a stabilitu pro letecké společnosti,“ vysvětlilo letiště v prohlášení

Reklamy

Cestování na letišti bylo od dubna letošního roku přerušeno a zrušeny lety a dlouhé fronty kvůli nedostatku bezpečnostních pracovníků. Nedostatek spojený s větší než očekávanou poptávkou po letecké dopravě problémy dále prohloubil. 

„Společně s odbory a bezpečnostními společnostmi Schiphol pracuje na strukturálních řešeních nedostatku zaměstnanců. Mezi úsilí patří lepší rozpisy, vylepšené toalety a lepší mzdy pro zaměstnance bezpečnostních společností. Na základě kapacity poskytnuté společností Schiphol bude nezávislý koordinátor slotů (ACNL) konzultovat všechny letecké společnosti, aby dosáhl požadovaného snížení kapacity,“ dodalo letiště. Podle provozní ředitelky (COO) Royal Schiphol Group Hanne Buise je rozhodnutí o omezení pro letiště životně důležité. „Chceme zajistit bezpečnost zaměstnanců a cestujících a zajistit spolehlivější letištní proces. To má dopad na cestující a letecké společnosti, což samozřejmě považujeme za velmi nešťastné.“

„Společně s bezpečnostními společnostmi a odbory usilovně pracujeme na strukturálních vylepšeních – což je na velmi napjatém trhu práce náročný úkol. Je třeba být realistický. Zda je možné více, se proto ukáže až později v tomto roce,“ dodal COO.  

“Prostě nepřijatelné” 

KLM Royal Dutch Airlines, vlajkový dopravce Nizozemska, vydala prohlášení , v němž argumentuje, že omezení počtu cestujících „je jednoduše nepřijatelné“. Dopravce uvedl, že „nemá jinou možnost“, než pokračovat v omezování prodeje letenek ve snaze minimalizovat „další zrušení letů“.  

„Tato beznadějná situace bez jakékoli perspektivy platí od května 2022. Schiphol opakovaně vyzýval KLM a další letecké společnosti a potažmo naše cestující, aby tento přetrvávající problém vyřešily. Pokračující omezení cestujících, kteří nastupují na místní palubu, poškozují naši pověst mezi cestujícími, kteří chtějí cestovat po prodloužené krizi Covid,“ uvedla KLM.

„Standardy služeb společnosti Schiphol – pro letecké společnosti a jejich cestující – byly příliš dlouho nestandardní. To poškozuje KLM a je to v ostrém kontrastu s rostoucími provozními náklady na používání Schiphol, s nárůstem až o 37 % v nadcházejících letech. Navíc to poškozuje pečlivě vybudovanou pověst KLM, škody již dosahují více než 100 milionů eur,“ dodal dopravce.  

Podle generálního ředitele KLM Marjana Rintela museli letečtí dopravci operující z letiště AMS a na letiště AMS dříve v letním období až do konce října 2022 snížit počet místních cestujících na palubě letadla o 18 %. Ale po nedávném rozhodnutí letecké společnosti budou nyní nuceni zkrátit své plány na nadcházející zimní sezónu až o 22 %.  

„KLM již dříve uvedla, že omezení počtu cestujících není dlouhodobým řešením, ale zdá se, že k tomu nyní směřujeme. Nově oznámená omezení společnosti Schiphol pro zimní sezónu nenabízejí žádnou perspektivu,“ uzavřel Rintel.  Podle vedení letiště by bylo ideální, kdyby dopravci pořídili větší a kapacitnější letadla a létali s němi méně, jak často a malými letadly. To je v rozporu s tím, jak nyní vnímají trhy aerolinie ve světě.  

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading