» Domů » Letecká doprava » Airbus upraví trup A321XLR podle požadavku FAA

Airbus upraví trup A321XLR podle požadavku FAA

FIXION, dreamstime.com, Airbus

Federální úřad pro letectví (FAA) schválil konstrukční požadavky pro určité části letadel Airbus A321XLR, které řeší bezpečnostní problémy související s zadní středovou nádrží modelu (RCT). Podle dokumentu FAA, který agentura Reuters viděla 8. prosince 2022, bude americký úřad pro letectví vyžadovat, aby Airbus provedl některé úpravy trupu A321XLR. Vzhledem k tomu, že nádrž RTC je umístěna ve spodní části trupu, což částečně nahrazuje zadní nákladový prostor ve srovnání s letadly starší generace, FAA uvedl, že Airbus bude muset snížit polovinu trupu poblíž podélné oblasti RCT.  

Tato oblast by měla být podle dokumentu odolná proti ohni, čímž se sníží potenciální bezpečnostní rizika pro cestující. Tato změna je nezbytná pro „stanovení úrovně bezpečnosti ekvivalentní té, která je stanovena stávajícími normami letové způsobilosti,“ uvedl FAA .  Průmyslové zdroje se však zamýšlejí nad tím, zda konstrukční změny nebudou bránit řadě A321XLR, protože vylepšení konstrukce požární bezpečnosti kolem nádrže potenciálně zvýší hmotnost. 

Co je zvláštního na A321XLR?  

Úzkotrupé proudové letadlo A321XLR, které bylo oficiálně vypuštěno během pařížského aerosalonu v roce 2019, má podle plánu doletět až 4 700 námořních mil (8 700 kilometrů), díky čemuž je pro jeho provozovatele levnější nabízet delší lety v porovnání s provozními náklady větších letounů se dvěma uličkami.   

Jedinečný dolet umožňuje stálý RCT, který pojme 12 900 litrů paliva. Konstrukční řešení RTC umožňuje A321XLR létat na delší trasy spojující destinace jako New York (JFK) a Řím (FCO), Tokio (HND) a Sydney (SYD) nebo Houston (IAH) a Santiago (SCL) bez zastávky na doplňování paliva.  

Podle Airbusu spálí proudový letoun o 30 % méně paliva na sedadlo ve srovnání s letadly předchozí generace.  Podle Airbusu konstruktéři letoun také vybavili zesíleným podvozkem a optimalizovanou klapkou na zadní hraně křídla pro zvýšení výkonu při vzletu.  

Kdy vstoupí A321XLR do komerčního provozu?  

Odhadovalo se, že A321XLR vstoupí do provozu v roce 2021 nebo 2022. Nestalo se tak ale kvůli narušení dodavatelských řetězců způsobených pandemií COVID-19. Letadlo provedlo svůj první let v červnu 2022. Datum uvedení do komerčního provozu bylo posunuto na konec roku 2023, ale výrobce událost ještě více odložil s odkazem na regulační problémy. Nyní evropský výrobce letadel očekává zahájení dodávek letadel v roce 2024.  

Foto FIXION, dreamstime.com, Airbus

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes