Evropský výrobce dosáhl nejvyššího měsíčního počtu dodávek osobních letadel letos v září. Airbus, protože o tom mluvíme, neprodal žádná nová letadla – uvádí agentura Reuters. Důvodem je krize způsobená pandemií koronavirů.

Společnost Airbus dodala v září 57 letadel, což znamená, že za devět měsíců letošního roku dodala 341 letadel – což je nárůst o 40 procent. méně než ve stejném období předchozího roku. Září se však ukázalo být mnohem lepším než v srpnu 2020, kdy evropský výrobce dodal 39 letadel.

Do konce letošního roku chce Airbus dodat celkem 500 strojů. To je docela ambiciózní cíl, když vezmeme v úvahu, že letecké společnosti zápasí s finanční krizí kvůli pandemii koronavirů a raději odkládají dodávky letadel než přijímat stroje. Airbus již cíle dosáhl na 75%, takže existuje mnoho indikací, že plán 500 strojů do konce roku může být splněn. Za zmínku stojí, že loni výrobce dodal rekordní počet 863 letadel.

V zámoří je jiná situace. Největší rival Airbusu, americký Boeing, dodal od ledna do srpna letošního roku pouze 87 letadel uvádí agentura Reuters. Zaostává tedy daleko za svým evropským konkurentem. Boeing letos (do konce srpna) prodal 67 letadel – to je o více než 300 méně než Airbus, který se může pochlubit 379 prodanými letadly v roce 2020.

I přes obtížnou situaci na trhu s tryskovými motory a letadly se společnost Boeing snaží podepsat některé smlouvy. Jeho hlavním zájmem je obnovit program 737 MAX – tato letadla, která byla uzemněna více než 18 měsíců, se mohou k létání vrátit později v tomto roce. Tento týden Boeing poprvé za více než deset let omezil svoji dlouhodobou prognózu poptávky a varoval před obtížnou dekádou.
Admin
Author: Admin

By Admin