Největší ruská letecká společnost Aeroflot v pátek oznámila, že koupila osm letadel Airbus A330 od zahraničních leasingových společností “v rámci plnění smluvních závazků”. Více než 400 letadel pronajatých od západních firem v hodnotě téměř 10 miliard dolarů uvízlo v Rusku od doby, kdy západní sankce donutily pronajímatele ukončit smlouvy a Rusko zakázalo svým aerolinkám letadla vracet.
Aeroflot neupřesnil, od kterých firem si letoun pronajal. Nákup by však mohl být nabídkou na udržení dobrých vztahů s pronajímateli využitím výjimky ze sankcí Evropské unie vůči Rusku v souvislosti s finančním pronájmem letadel – což zahrnuje nákup po skončení pronájmu. Aby bylo zajištěno, že mohou mít i nadále platná osvědčení letové způsobilosti a ruské letecké společnosti je mohou nadále používat, ruské úřady převedly letadla do vlastního ruského registru.
Mezitím leasingové společnosti rezignovaly na zdlouhavé pojistné události, aby se pokusily získat zpět část ztracené hodnoty letadla. Největší nárok vznesl dublinský AerCap, největší světový pronajímatel letadel, který podal pojistnou událost ve výši 3,5 miliardy dolarů za více než 100 letadel. Nařízení EU upravující sankce uvalené v reakci na ruskou vojenskou kampaň na Ukrajině obecně zakazují „zadávání a pokračující plnění veřejných zakázek a koncesí s ruskými státními příslušníky a subjekty nebo orgány usazenými v Rusku“. Většinovým vlastníkem Aeroflotu je ruský stát.
Ale jedna z výjimek uzákoněných 8. dubna říká, že vnitrostátní orgány v EU mohou povolit „uskutečnění finančního leasingu letadla uzavřeného před 26. únorem 2022“, pokud je to „nezbytně nutné k zajištění splácení leasingu“ a žádná platba se provádí nad rámec předání letadla.
Reuters