» Domů » Městská doprava » 76 elektrobusů pro Norskou metropoli Oslo

76 elektrobusů pro Norskou metropoli Oslo

Od travnatých střech po půjčovny kol a elektromobily: Oslo je průkopníkem v ochraně životního prostředí. Tento trend nedávno potvrdil Unibuss, jeden z největších norských autobusových dopravců, který si pro Oslo objednal 76 plně elektrických městských autobusů MAN Lion’s City E. Pro společnost MAN Truck & Bus je to první objednávka e-busů z Norska a pro všechny partnery je to další důležitý krok směrem k udržitelné mobilitě.

foto MAN

Žádné jiné hlavní město na světě nemá vyšší podíl elektromobilů než Oslo. Tramvaje a trajekty jsou poháněny elektřinou z vodních elektráren. V ulicích Osla jezdí stále více elektrobusů – norský dopravní podnik si například u společnosti MAN Truck & Bus objednal 76 elektrobusů Lion’s City E. Zakázka zahrnuje 59 vozidel o délce 12 metrů a 17 kloubových autobusů. “Velmi nás těší naše první norská objednávka e-busů, která plynule zapadá do řady skandinávských objednávek. Je to velký úspěch!” říká Rudi Kuchta, vedoucí divize autobusů společnosti MAN Truck & Bus.

Pokud jde o skandinávský trh, 22 autobusů MAN Lion’s City E již jezdí ve švédském Malmö. Dopravní společnost KEOLIS si navíc v loňském roce objednala celkem 75 kloubových vozidel Lion’s City 18 E, z nichž 60 zamíří do Göteborgu a 15 bude nasazeno ve Stockholmu. Kromě toho přibude ve švédském hlavním městě 10 autobusů Lion’s City 12 E. Další objednávka na 12 kloubových e-busů MAN přišla z města Uppsala. Rámcová smlouva s dopravcem Gamla Uppsala Buss navíc zahrnuje opci na dalších 65 elektrobusů. V Dánsku se také spoléhají na e-busy MAN: 26 autobusů Lion’s City 12 E je k dispozici obyvatelům a návštěvníkům hlavního města Kodaně a dalších 12 e-busů bylo dodáno společnosti Vikingbus, která je nasadí na linky v Odderu. V současné době tak jezdí na dánských silnicích 38 elektrobusů MAN.

Unibuss staví na udržitelné veřejné dopravě

foto MAN

O tom, že norskému dopravci Unibuss záleží také na inovacích a udržitelnosti, svědčí složení jeho současného vozového parku, který je již nyní dobře vybaven alternativními pohony. “Tato autobusová společnost se již několik let snaží o udržitelnou místní veřejnou dopravu. S flotilou 76 nových e-busů MAN nyní společnost Unibuss činí další důležitý krok směrem k čisté mobilitě,” zdůrazňuje Malte Kauert, jednatel společnosti MAN Truck & Bus Nordics. Dodává: “Jsme samozřejmě velmi rádi, že dlouholeté partnerství se společností Unibuss pokračuje. Jsem obzvláště hrdý na náš tým v Norsku, který díky úzké spolupráci dosáhl tohoto významného úspěchu.” Dodávka 76 autobusů MAN Lion’s City E je naplánována na konec roku 2023. Vozidla budou následně nasazena do provozu v severovýchodní a východní části Osla – v módních čtvrtích s množstvím parků, muzeí a půvabných dřevěných domků.

“Oslo se má do roku 2030 stát prvním městem na světě s nulovými emisemi. Již do konce roku 2023 bude vykonána důležitá část práce na ekologické veřejné dopravě. Nové elektrobusy ve východní části Osla znamenají pro místní obyvatele čistší ovzduší, méně hluku, větší pohodlí a nižší emise skleníkových plynů,” uvedla společnost Ruter AS, která plánuje, koordinuje a objednává všechny dopravní služby v hlavním městě u různých dopravců.

Jedním z důvodů, proč se společnost Unibuss rozhodla pro MAN Lion’s City E, bylo výrazné zlepšení bilance emisí CO2 ve veřejné dopravě. Důležitou roli však hrála také otázka flexibility. Například 12metrové autobusy jsou vybaveny 5 bateriemi (standardně se dodává 6) a kloubové verze 7 bateriemi (standardně 8). “Od letošního podzimu si zákazníci mohou sami určit počet baterií. Náš plně elektrický městský autobus tak lze ještě lépe přizpůsobit individuálním potřebám a požadavkům zákazníků, pokud jde o dojezd a kapacitu pro cestující,” vysvětluje Rudi Kuchta.

K lepší provozní účinnosti i většímu dojezdu přispěje klimatizace CO2, která bude k dispozici na přání od poloviny roku 2022 a pro kterou se společnost Unibuss rozhodla. Nová klimatizace pro Lion’s City E je šetrnější k životnímu prostředí a výrazně účinnější, což může prodloužit dojezd na jedno nabití až o 25 km.

Bezpečnost cestujících, řidičů a ostatních účastníků silničního provozu zajišťuje řada asistenčních systémů, včetně systému MAN BirdView, který poskytuje 360° pohled z ptačí perspektivy na bezprostřední okolí vozidla, a kamerového systému MAN OptiView, který nahrazuje běžná vnější zpětná zrcátka. Toto řešení podporuje řidiče mimo jiné tím, že eliminuje mrtvý úhel a výrazně zlepšuje viditelnost za tmy nebo za špatných povětrnostních podmínek. Od roku 2022 je tato inovativní technologie k dispozici také pro všechny modely městských autobusů nové generace – včetně plně elektrického modelu Lion’s City E.

“Společnost Unibuss přesvědčila naše inovativní technologie i komplexní poradenství ohledně našich řešení elektromobility od odborníků společnosti MAN Transport Solutions, kteří také vypočítali trasy pro optimální využití autobusů,” dodává Rudi Kuchta. MAN bude norskému provozovateli veřejné dopravy poskytovat maximální podporu i v budoucnu: kromě dodávek vozidel se bude MAN starat také o servis a údržbu městských autobusů po dobu až 12 let.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes