Zcela nové SUV Austral od Renaultu dorazilo do už do celé Evropy a jeho ceny začínají na 37 390 eurech (cca 840 tisíc Kč). Společné pro všechny australské verze je komplexní výbava a elektrifikované pohonné ústrojí. Novinka navazuje na stylový design Renaultu a kokpit se oproti předchozímu modelu posunul do zcela nové éry. Nová základní struktura pozvedá jízdní vlastnosti, bezpečnost a také konektivitu na vyšší úroveň než dříve.

Zcela nový Renault Austral pokračuje ve strategii Renaulution, kterou před dvěma lety představil generální ředitel společnosti Luca de Meo. Jedním z cílů byl návrat mezi významné výrobce automobilů v segmentu C. Propagoval ho již dobře přijatý Renault Arkana a Megane E-Tech 100% elektrický. Nyní je na řadě Austral, který v nabídce Renaultu nahradí modely Kadjar a Koleos, které budou brzy následovat ještě větší zcela nový Espace.

Generální ředitel Renault Group Luca de Meo popisuje novinku: „ Renault Australia má jeden z nejlepších informačních a zábavních systémů na trhu a má energeticky nejúčinnější hybridní pohon na světě. Zcela nový Austral obnovuje nabídku Renaultu v segmentu C jako produkt, který dokonale odpovídá přáním zákazníků v srdci evropského automobilového trhu .”

Stylový komplet

Renault Austral pokračuje v designové filozofii charakteristické pro značku a dodává jí nádech sportovnosti, zejména ve verzích Esprit Alpine. Kokpit vás přivítá nejmodernější technologií, která je zvýrazněna vysoce kvalitními materiály a povrchovou úpravou. Austral je perfektní jako rodinný vůz, protože má dostatek místa pro cestující i jejich věci.

Velká přední maska ​​dodává vozu výrazný vzhled, který umocňují LED světla. Přední i zadní světla mají tvar C jako obchodní značku Renaultu. Zadní světla zasahují do středu nového znaku Renault a tvoří elegantní světelný pruh.

Boční profil přirozeně spojuje Austrálii s SUV. Karoserie je dobře chráněna a kromě základního modelu jsou kola minimálně 19palcová. Světlá výška je 180 mm, což stačí i na trochu horší silnice.

Oproti Kadjaru se o dva centimetry zvětšil rozvor (2,67 m) i délka karoserie (4,51 m). Austrálie má šířku 1,83 metru a výšku 1,62 metru. Odpor vzduchu dobře proporčně uspořádané karoserie je nízký, což snižuje spotřebu paliva.

Skok vpřed v kokpitu

Renault udělal hodně práce, aby v kabině vytvořil pohodlné prostředí pro řidiče i cestující. Palubní deska se přesunula do digitálního věku, protože digitální přístrojový štít (12,3”) nainstalovaný pod jednotným sklem a vertikální 12palcový openR displej (9palcový ve verzi Evolution) tvoří sofistikovaný celek ve tvaru písmene L. Dotykový skleněný displej je jako smartphony chráněn sklem Gorilla Glass, které má povrchovou úpravu redukující otisky prstů a odlesky.

Kokpit má stejného ducha jako 100% elektromobil Megane E-Tech, až po lehce hranatý volant, který jen zdůrazňuje modernost Australana. Vyšší a širší středová konzola rozděluje přední prostory tak, aby řidič a spolujezdec měli svá vlastní bezpečná sedadla. Podélně pohyblivá loketní opěrka (není součástí Evolution) zlepšuje ergonomii a usnadňuje používání dotykové obrazovky. Na přední straně středové podpěry je místo pro podložku pro nabíjení chytrého bezdrátového telefonu. Nabíjení se automaticky zastaví, když je baterie telefonu plná, a zabrání se tak přebití baterie.  

Přední prostor byl vytvořen podél linií palubní desky a sedadla poskytují vynikající oporu. Pod předními sedadly je dostatek místa pro nohy zadních cestujících a konstrukce zadního sedadla zajišťuje dostatečnou oporu stehen. Asymetricky dělené zadní sedadlo má v obou částech s výjimkou Evolution samostatné 16centimetrové nastavení délky a třípolohové nastavení sklonu opěradla.

Zcela nová technologie

Austral je první model Renaultu postavený na základní konstrukci CMF-CD vyvinuté Allianssi. V Australis, které se k nám dovážejí, má buď mild hybrid, nebo full hybrid, oba dávají dobrý výkon a hospodárnost.

Nová základní konstrukce je velmi tuhá, což poskytuje nejen dobrou bezpečnost, ale také vysoký komfort a příjemné jízdní vlastnosti. Díky tuhé konstrukci fungují pružiny a tlumiče přesně podle přání a řízení je přesné. Odpružení bylo oproti předchůdci vyvinuto, díky čemuž je chování Australi přesnější a vibrace jsou izolovány mimo karoserii.

Na jízdní vlastnosti Renaultu Australi má velký vliv přiměřená pohotovostní hmotnost vozu, která je v nejlehčí verzi necelých 1400 kilogramů. Hmotnost brzděného přívěsu je u nově vznikajícího full hybridu E-Tech pravděpodobně 1500 kilogramů.

Důležitou součástí ovladatelnosti Australi je Multi-Sense, který má všestranné možnosti nastavení a je součástí standardní výbavy počínaje stupněm výbavy Techno. Je předprogramován na jízdní režimy Eco, Comfort a Sport. Kromě toho si řidič může sám individuálně zvolit řízení, citlivost motoru a tuhost podvozku pro jízdní režim Personal.

Pouze elektrifikované elektrické vedení

Renault vyvinul novou generaci dříve osvědčeného full hybridu E-Tech. Nová pohonná jednotka, která je techničtější a funkčně propracovanější než dříve, nabízí nejlepší kombinaci výkonu a hospodárnosti na trhu. Kombinuje spalovací motor a dva elektromotory. První z nich funguje jako vlastní elektromotor, který dobíjí i pohonnou baterii, a druhý elektromotor je startér generátor, který spouští spalovací motor, mění otáčky a dobíjí pohonnou baterii. Hnací ústrojí obsahuje 1,7 kWh (400V) pohonnou baterii a automatickou vícerežimovou převodovku.

Podle předběžných odhadů si většina australských kupujících ve Finsku vybere novou generaci plně hybridního modelu E-Tech, který má nový tříválcový 1,2litrový turbomotor s výkonem 96 kilowattů a točivým momentem 205 Nm. Hlavní elektromotor vyvíjí 50 kW a 205 Nm. Maximální celkový výkon elektrického vedení je 146 kW (200 k). Tradiční zrychlení z nuly na sto trvá 8,4 sekundy. V provozu je mnohem významnější hodnotou předjížděcí zrychlení 80-120 km/h, kterého je dosaženo za pouhých 5,6 sekund.

Nový full hybrid Austral E-Tech se příjemně řídí a zároveň je efektivní. Vždy začínáme elektřinou, která slouží k pohybu po městě až z 80 procent času. V nejlepším případě to znamená o 40 procent nižší spotřebu paliva ve srovnání s autem s běžným spalovacím motorem. Oficiální australská spotřeba WLTP je 4,6 litru na sto a emise oxidu uhličitého jsou 104 g/km.

Druhým hnacím ústrojím přivezeným do Finska je 1,3litrový mild hybrid se čtyřválcovým benzínovým motorem vyvinutým ve spolupráci se společností Daimler, integrovaným startérem a 12voltovou lithium-iontovou baterií. Pohonné ústrojí vyvine výkon 118 kW (160 k) a točivý moment 270 Nm v širokém rozsahu otáček 1800 až 3750 ot/min, což prakticky znamená jízdu bez námahy, když je vůz stále s automatickou převodovkou X-Tronic. Oficiální kombinovaná spotřeba je 6,2 l/100 km a emise oxidu uhličitého 140 g/km.

Velká pomoc pro řidiče

Kromě tuhé základní konstrukce a silné karoserie zvyšuje bezpečnost Australi na vysokou úroveň velký počet asistenčních systémů řidiče, neboť jich je k dispozici ne méně než 32. Některé z nich jsou standardní a některé se dodávají buď v lepších úrovních výbavy nebo jako příslušenství.

Nejlepší výbavový stupeň Australin Iconic Esprit Alpine, který se do Finska dováží, je standardně dodáván s Active Driver Assist, který zahrnuje asistenty na dálnici a dopravní zácpě, inteligentní adaptivní tempomat a centrování jízdních pruhů. Systém je propojený i s navigací, což mu umožňuje zohlednit například blížící se kruhový objezd a snížit tak rychlost vozu. Zde jsme již velmi blízko autonomnímu řízení, ale oficiálně je systém úrovně 2 a řidič musí udržovat stisk volantu.

Asistenční systémy fungují mnohem univerzálněji než dříve. Například ve funkci Stop & Go může nyní vůz zastavit na 30 sekund namísto předchozích tří sekund, a když se řidič vpředu znovu rozjede vpřed, Austral se automaticky rozjede.

Při použití nového automatizovaného parkovacího asistenta (standardní úroveň výbavy Iconic Esprit Alpine) už řidič nemusí dělat nic jiného, ​​než sledovat okolí vozu a sešlápnout plynový pedál. Vše ostatní auto dělá automaticky, včetně otáčení volantem a volbě převodového stupně.

Pokud dojde k nehodě vozu, cestující kromě silné karoserie chrání sedm airbagů. Jeden z nich je mezi cestujícími vpředu, kde zabraňuje tomu, aby se cestující navzájem zranili ze strany. Po nehodě e-call automaticky upozorní pomoc na místo a zároveň poskytne informace o místě a počtu cestujících.

Výborná konektivita a dobrá reprodukce zvuku a spousta příslušenství

Cestování po Austrálii je velmi pohodlné, když obrazovka openR a multimediální systém openR link udržují linky otevřené do celého světa. O rychlost přenosu informací se stará výkonný počítač vozu a nejnovější aplikace. Operačním systémem je Android Automotive OS určený pro vozy Android.

K dispozici jsou aplikace Google, počínaje Google Maps pro navigaci. Asistenta Google můžete požádat, aby vám například poradil nejbližší kavárnu nebo upravil vnitřní teplotu vozu pomocí hlasového ovládání. Google zatím ve finštině nepodporuje hlasové ovládání. V Austrálii je standardem vynikající reprodukce zvuku Arkamys Auditorium.

Ceny od modelu Renault Austral mild hybrid 160 Evolution. Základní model tentokrát neznamená okleštěnou výbavu, ale ke standardní výbavě patří dvouzónová automatická klimatizace, elektricky ovládaná vnější zpětná zrcátka natáčející se proti karoserii, čipová karta či vyhřívané čelní sklo. Parkování usnadňují parkovací senzory vpředu, vzadu a po stranách a také couvací kamera.

Většina kupujících Renault Australi končí u úrovně výbavy Techno, která je volitelná u mild hybridu 160 a základní úrovně u E-Tech full hybrid 200. Kromě 19palcových ráfků jsou největším navenek viditelným rozdílem zatmavená zadní okna. Kromě výše zmíněných výbav bude dostatek, například adaptivní světlomety, elektrické nastavování sedadla řidiče a masážní funkce, vyhřívaný volant a náladové osvětlení.

Zcela nové jsou stupně výbavy Esprit Alpine, které se budou ve Finsku prodávat poprvé s Australem. Nové Techno Esprit Alpine přidává 20palcová kola, dynamická boční směrová světla, trojrozměrná zadní LED světla, přední komfortní sedadla, elektrické nastavení sedadel spolujezdce, čalounění látka/Alcantara a další. Na vrcholu modelové řady je ještě kompletnější stupeň výbavy Iconic Esprit Alpine.

Poprvé v historii Renaultu je pro nové úrovně výbavy Esprit Alpine k dispozici šedá matná barva Satin Schiste. Esprit Alpine má vždy jako kontrast černou střechu, kromě toho je černá barva použita také na karoserii, například okenní lišty a střešní ližiny. Kromě modrého prošívání na čalounění v kokpitu jsou rozdílem od ostatních verzí modře vylepšené bezpečnostní pásy, pedály s hliníkovým povrchem a nášivky Alpine na prazích.

Ceny Renault Australia začínají na 37 390 eurech  )cca 840 tisíc kč) za mild hybrid 160 Evolution. Kompletnější úroveň výbavy Techno zvedá cenu jen o 2 200 eur. Renault Austral E-Tech full hybrid 200 doplňuje po létě sbírku.  

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

By redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém