Žádné další varovné stávky na železnici až do začátku ledna

Šéf odborového svazu strojvedoucích GDL Claus Weselsky chce po celostátní výstražné stávce od čtvrtečního večera do pátečního večera dopřát cestujícím delší pauzu až do nového roku.

Reklamy

“Tuto stávkovou akci nyní provedeme ve čtvrtek a pátek a bude to poslední v tomto roce,” řekl Weselsky ve středu večer na MDR-aktuell. „Pak přijde hlasování a sčítání 19. prosince. A žádná další protestní akce nebude ani v prvním lednovém týdnu.“ Do 7. ledna se proto další varovné stávky neobává.

GDL již po druhém kole vyjednávání vyhodnotila kolektivní vyjednávání s železnicemi jako neúspěšné. 24hodinová výstražná stávka oznámená v krátké době ve středu má začít ve čtvrtek ve 22:00 pro osobní dopravu a v 18:00 pro nákladní dopravu. Stávka tak brzy po nástupu zimy a tak krátce před změnou jízdního řádu byla „nezodpovědná a sobecká,“ zdůraznil ředitel lidských zdrojů Deutsche Bahn Martin Seiler.

GDL naposledy stávkovala 15. a 16. listopadu. Během této 20hodinové pracovní přestávky bylo zrušeno dobrých 80 procent skutečně plánovaných dálkových cest. V regionální dopravě byly dopady ještě výraznější v některých spolkových zemích.

GDL pro novou kolektivní smlouvu požaduje mimo jiné zkrácení týdenní pracovní doby z 38 na 35 hodin při stejných mzdách. Kromě toho chce na železnici rozšiřovat svou působnost a uzavírat kolektivní smlouvy pro oblasti práce, ve kterých zatím žádné kolektivní smlouvy prokázat nedokázala.

Hlasování mezi členy GDL, které začalo ve stejnou dobu, stále probíhá. Výsledek by měl být k dispozici 19. prosince. Neomezené stávky jsou možné, pokud 75 procent hlasujících bude hlasovat pro takovou protestní akci.

Foto Dominik Schraudolf z Pixabay

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

One Reply to “Žádné další varovné stávky na železnici až do začátku ledna”

Comments are closed.