Vysokorychlostní vlak od CRRC pro Indonésii. Foto CRRC

Mezi první tratě v Česku se může zapsat vysokorychlostní trať nedalo Olomouce a Přerova, která spojí Hranice na Moravě s Ostravou. Jak uvedl ministr dopravy Martin Kupka v pondělí, projekt by mohl začít se stavbou v roce 2026. První vlaky by po trati mohli vyjet v roce 2032. Ambiciozní projekt celé vysokorychlostní sítě by mohl být hotový okolo roku 2050. Vysokorychlostní vlaky by mohly jezdit mezi krajskými metropolemi až 320 km za hodinu!

Reklamy

“Kapacita současných hlavních tratí je na hraně a víc vlaků na ně nedostaneme,” řekl v pondělí při návštěvě Olomouce ministr dopravy Martin Kupka. Aby byla železnice efektivněji využívaná je podle Kupky potřeby vybudovat vysokorychlostní železnici. “V okolních zemích se už takové projekty budují, vysokorychlostní železnice je trend v celém civilizovaném světě a my máme poslední příležitost naskočit, než nám tento vlak ujede,” podotkl Kupka. Díky přesunu dálkových spojů na vysokorychlostní tratě dojde k lepší využití osobní a nákladní dopravy v Česku. Konečný důsledek toho bude, že se výrazně uleví i silniční dopravě, domnívá se Kupka.

Vysokorychlostní železnice se dnes projektují na rychlost 350 kilometrů v hodině. Podle Správy Železnic, která obří projekt připravuje uvedla, že by se cestování mezi krajskými metropolemi měla zkrátit na minuty. Přes Brno se pojede většinou spojů. Tam teď vede extrémně zastaralá trať, kde se v některých místech jede pouze 70kilometrů za hodinu. Po nové trati to zabere pouze hodinu, oproti současnému stavu, kdy cesta zabere přes dvě a půl hodiny.

Samotná stavba a projekt vysokorychlostních tratí je běh na dlouhou trať. Správa Železnic počítá, že většina staveb by nezačala před rokem 2030. Celá by měla být hotová do roku 2050. První úsek by ale mohl vzniknout “relativně” brzy. Příprava úseku s názvem Moravská brána mezi Prosenicemi a Hranicemi, je totiž v poměrně pokročilé fázi. “V tuto chvíli jsme těsně před zahájením řízení EIA, tedy posouzení vlivů na životní prostředí. Podklady bychom k němu měli doručit v horizontu dnů,” prozradil Kupka. Pokud projekt získá potřebná razítka, začne Správa železnic s archeologickým průzkumem a výkupem pozemků. “Zatím je plán takový, že stavba by mohla začít v roce 2026 s dokončením v roce 2032,” doufá Martin Kupka. Kdy by mohla vysokorychlostní trať vést přes Olomouc, zatím Správa železnic nezveřejnila. Ke zmiňovanému prvnímu úseku ale z krajského města povede přímé napojení, vlaky se tak na něj dostanou relativně rychle.

“Počítáme, že projekt bude realizován formou PPP, tedy za účasti soukromého sektoru,” uzavírá Kupka.  Jak moc se zapojí firmy a kolik jim stát za to zaplatí je předmětem dalších jednání uvedl Kupka. Cena celého úseku Prosenice a Ostrava se odhaduje na osmdesát miliard korun. Díky inflaci a nestabilním cenám ve stavebnictví může být účet ještě vyšší. Zcela první vysokorychlostní trať by měla začít realizaci mezi Brnem a Břeclaví resp. úsekem Modřice a Šakvicemi na Břeclavsku. Hotová by měla být okolo roku 2030. Pro dopravce to bude znamenat nutnost pořízení lepších vlaků, které zvládnou jet až 300 za hodinu.

Foto CRRC

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

1 thought on “Z Ostravy do Olomouce za 26 minut, do Brna za 36 minut

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading