Wärtsilä spolupracuje s norským vlastníkem lodi Eidesvik na první přestavbě zásobovacích plavidel na platformě poháněné čpavkem
Technologická skupina Wärtsilä podepsala smlouvu s norským rejdařem Eidesvik na dodávku zařízení pro přeměnu pobřežní plošinové zásobovací lodi (PSV) na provoz s čpavkovým palivem. Plavidlo „Viking Energy“, které má smlouvu s energetickou společností Equinor, je naplánováno na přestavbu na začátku roku 2026 a očekává se, že v první polovině roku 2026 začne provoz na čpavek a stane se tak první lodí na světě v provozu na čpavek. Kromě pronájmu plavidla přispívá Equinor financováním přestavby. Wärtsilä poté dodá motor a kompletní systém přívodu palivového plynu a následnou úpravu výfukových plynů potřebných pro přeměnu, což z něj udělá také první plavidlo, které bude používat nedávno vydaný roztok čpavku Wärtsilä.
Amoniak se ukázal jako slibné alternativní palivo, protože lodní průmysl hledá udržitelnější možnosti paliva. S novými globálními předpisy, které stanovily jasný cíl pro lodní dopravu – čisté nulové emise do poloviny století – bude amoniak hrát významnou roli v tom, že umožní lodnímu průmyslu snížit své emise.
Nedávná zpráva Wärtsilä zdůrazňuje roli, kterou budou hrát udržitelná paliva při dosahování tohoto cíle stanoveného Mezinárodní námořní organizací (IMO). Podle zprávy mohou stávající řešení dekarbonizace, jako jsou opatření na úsporu paliva, snížit emise z lodní dopravy až o 27 procent; nicméně udržitelná paliva, jako je čpavek, budou kritickým krokem k odstranění zbývajících 73 procent.
V této souvislosti Håkan Agnevall, prezident a generální ředitel společnosti Wärtsilä, zdůrazňuje důležitost meziodvětvové spolupráce: „Během pouhých 25 let – životnosti jednoho plavidla – se lodní doprava potřebuje dostat na čisté nulové emise. Dosažení tohoto cíle bude vyžadovat koordinovanou akci všech zúčastněných stran v námořním průmyslu, aby došlo k systémové změně potřebné k přijetí nové generace udržitelných paliv.“
„S touto novou smlouvou, společně s Eidesvikem, je Wärtsilä hrdá na to, že je v čele tohoto hnutí. Dekarbonizace je předním a středem naší strategie a my jsme odhodláni vyvíjet a dodávat udržitelná řešení, která nejen zajistí životaschopnost udržitelných paliv, ale také jejich bezpečnost.
Wärtsilä, Eidesvik a Equinor sdílejí závazek podporovat úsilí tohoto odvětví o dekarbonizaci. Přeměna Viking Energy je nejnovějším projektem v historii spolupráce mezi těmito třemi společnostmi. Viking Energy má působivý rekord v předvádění nových ekologických technologií, který zahrnuje tři „světové rekordy“.
Například díky technologii dvoupalivových motorů Wärtsilä byl Eidesvik prvním majitelem lodi na světě, který měl pobřežní zásobovací plavidlo s pohonem na LNG. Získala také první označení na světě Battery Power, udělené společnosti Viking Energy, pro bateriový systém instalovaný společností Wärtsilä.
Toto nejnovější partnerství je výsledkem projektu „Apollo“, který je spolufinancován rámcovým programem Horizon Europe. Cílem programu je urychlit přechod ke klimaticky neutrální Evropě do roku 2050 prostřednictvím financování projektů, jako je Apollo, které přispívají k výzkumu a inovativním řešením v různých odvětvích souvisejících s klimatem, energetikou a mobilitou.
„Úzká spolupráce v celém hodnotovém řetězci je klíčem k úspěchu v zeleném přechodu. Eidesvik má jedinečnou historii průkopnictví v implementaci inovativních technologií snižujících emise a jsme hrdí na to, že můžeme společně s Wärtsilä a Equinor stát v čele dalšího průkopnického projektu,“ řekla Gitte Gard Talmo, generální ředitelka a prezidentka Eidesvik Offshore.
Kromě motoru Wärtsilä 25 Amonia bude Wärtsilä dodávat kompletní řešení pro amoniak, včetně systému zásobování palivovým plynem AmmoniaPac, systému Wärtsilä Ammonia Release Mitigation System (WARMS) a systému selektivní katalytické redukce (SCR) navrženého pro amoniak. Servisní smlouva pokrývající údržbu je velmi důležitou součástí obchodu. Projekt přeměny je plánován na začátek roku 2026, s konečným uvedením do provozu ve 2. čtvrtletí 2026.