Vykolejil rychlík z Prahy do Brna v Tišnově

Krátce po 9 hodině vykolejil R975 Vysočina z Prahy do Brna ve stanici Kuřim. Podle prvotních informací by měli být poslední 2 vozy vykolejené a nemělo dojít k žádnému zranění cestujících.

Reklamy

18:36 : „Na trase z Prahy do Brna u stanice Tišnov došlo k vykolejení rychlíku. Vykolejily dva vozy, ale nejsou převrácené, stojí rovně,“ popsala mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

„Proběhla evakuace přibližně 150 cestujících bez zranění. Provoz je zde přerušen, zajišťujeme náhradní autobusovou dopravu,“ dodala.

Záchranná služba původně poslala na místo čtyři posádky včetně vrtulníku. Nikomu se ale nic nestalo.

„Ozvalo se několik ran. Moje první myšlenky byly směřované strojvedoucímu. Myslela jsem, že neumí brzdit. Pak jsem ale pochopila, že asi něco není v pořádku,“ popsala nehodu jedna z cestujících, Kristína Zákopčanová.

Další cestující přímo z vozu to popsali, jako když z ničeho nic po klidné jízdě se vletělo do něčeho tvrdého a kousek se po tom jelo. Divně to s námi skákalo ve voze. Sám jsem držel vnučku v náručí, naštěstí jsme jeli do Tišnova a měli to ještě blíž z místa nehody. I tak jsme byli v šoku a hasiči nám museli pomoct vystoupit. Sám bych to nedokázal a vnučka má 5 let, ta se mě držela, jako klíště a plakala dodal její dědeček pán Bělobrádek.

Vlak vykolejil krátce před desátou hodinou dopolední v úseku mezi Tišnovem a Řikonínem. Podle mluvčího policie Bohumila Maláška jel vlak z Prahy a Havlíčkova Brodu směrem na Brno a vykolejil mezi přejezdem v Předklášteří a tišnovským nádražím.

Rychlík 975 jel před nehodou podle mluvčího Správy železnic Marka Illiaše velmi pomalu, odhad zní na 30km/hod.. Projížděl podle něj sníženou rychlostí místem, kde je výluka. „Došlo k vykolejení na výhybce,“ dodal Illiaš.

Příčina nehody je předmětem vyšetřování, uvedl Kučera. Došlo k takzvané vidlicové jízdě, kdy přední část předposledního vozu jela na jinou kolej než jeho zadní část.

Škoda na vlaku činí podle odhadu tři miliony korun, řekl ČTK Illiaš. Na kolejích je škoda 300 tisíc korun, na trakčním vedení půl milionu, na zabezpečovacím zařízení 150 tisíc korun, uvedl generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera.

Předpokládané zprovoznění trati je 23.00, původní odhad byl 18.00. Podle Illiaše to bude záležet na míře poškození železniční infrastruktury.

irozhlas, čtk, redakce

Admin
Author: Admin