• 04/07/2022 02:24

Vídeňské letiště věří v návrat cestujících. Cesta z krize bude ale dlouhá

Stránka navštívena: 746
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 17 Sekund

Po pravděpodobně slabém prvním kvartálu očekává vídeňské letiště Schwechat nárůst cestujících koncem března s letním letovým řádem. Celkově pak předpokládá, že letos odbaví 17 až 22 miliónů cestujících, což by odpovídalo polovičnímu objemu pasažérů z dat roku 2019, kdy světu ještě nevládla pandemie koronaviru.

Minulý rok byl pro vídeňské letiště krizovým. Za celý rok odbavilo letiště Schwechat pouze 10,4 miliónů pasažérů, tedy o 67,1 procent méně než v předkrizovém roce 2019. Schwechat sice vkládá do letošního roku optimističtější naděje, zároveň říká, že bude výzvou vypořádat se s výpadkem obratu ve výši 1,3 miliardy euro, s kterým souhrně za roky 2021 až 2023 počítá. Největší naděje letiště vkládá v návrat cestujících, který by měl přijít s letním letovým řádem na konci března. Ještě před létem vídeňské letiště slibuje dokončení stavebních úprav Terminálu 2, který prošel rozsáhlou renovací.

Vídeňské letiště zvládá současnou krizi díky svému solidnímu ekonomickému základu dobře. Z dnešního pohledu se pro letošek očekávají tržby kolem 560 milionů eur, kladná je i hodnota EBITDA, která se pohybuje ve výši minimálně 172 milionů eur. Kladný by proto měl být i roční výsledek ve výši minimálně 20 milionů eur. Podle letiště se očekává, že čistý dluh společnosti klesne pod 50 milionů eur. I tak letiště neustále investuje, a to celkem 84 milionů eur.

Investovat se letiště rozhodlo i do obnovitelných energií, a to celkem 20 miliónů euro. Vedle největší fotovoltaické elektrárny v Rakousku, která bude dosahovat rozlohy 24 hektarů, zde bude zavedeno i dálkové vytápění, které má za cíl neutrální letištní provoz zajišťovat bez CO2.

EurocommPR

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %