Fanfára: Na hlavním nádraží v Taškentu se s přijíždějícím vlakem setkal uvítací výbor. (Foto: Uzbecké státní dráhy)

První nákladní vlak přepravující zboží z tureckých západních středomořských břehů do srdce Uzbekistánu dorazil o víkendu do svého cíle v Taškentu, uvedla v prohlášení uzbecká státní železniční společnost. Vlak táhnoucí 40 vagónů naložených domácími spotřebiči a chladícím zařízením se setkal s uvítacím výborem po cestě, která projížděla Íránem a Turkmenistánem.

Trasu přes čtyři země o délce 4500 kilometrů společně vymyslely státní železniční společnosti Uzbekistánu a Turecka. To, že k této cestě vůbec došlo, se zdá být výsledkem diskusí na summitu hlav států Organizace turkických států, který se konal 11. listopadu v Samarkandu v Uzbekistánu. Jak uvedla uzbecká železniční společnost ve svém prohlášení, „bylo dosaženo dohody o vytvoření a rozvoj nových dopravních tranzitních koridorů“ na summitu.

Nejsou k dispozici žádné informace o tom, jak dlouho trvalo, než vlak dorazil do svého konečného cíle, ale zdá se, že trasa nabízí některé zajímavé možnosti. 40 vagonů odjelo z egejského přístavního města Izmir, což je zase 10 hodin plavby z převážně čínsky kontrolovaného přístavu Pireus v Řecku – jednoho z největších přístavů svého druhu v Evropě.

Jeden zhruba analogický dopravní koridor popsaný uzbeckým ministerstvem investic a zahraničního obchodu předpokládá, že Taškent bude spojen se Sofií v Bulharsku přes Istanbul přes 5150 kilometrů dlouhou dvoutýdenní trasu, která vede přes Kaspické moře. Ale vzhledem k tomu, že Kazachstán je zdánlivě připraven trvaleji využívat již tak přeplněné transkaspické trasy, alternativní možnost jít na kratší vzdálenost po souši přes Írán vypadá lákavě.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

By redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém