
© Národní dálniční společnost (NDS)
Ministerstvo dopravy SR ve spolupráci s Národní dálniční společností odbřemeňuje Bratislavu od tranzitní dopravy ve směru do Žiliny. Rozmístěny byly desítky dopravních značek, které navigují tranzit již z dálnice D2 (Pečna – Petržalka) na D4 a následně na křižovatku D1/D4. Tím se vyprovodí tranzitní nákladní vozidla z mimořádně frekventovaného Přístavního mostu.

Díky přesměrování tranzitní dopravy směřující na Žilinu mimo intravilán Bratislavy se postupně zjednoduší i dopravní situace na objížďkové větvi D1 ve směru z Bratislavy.
„Nejde jen o otázku dopravy, ale také o otázku kvality života ve městě. Cílem přesměrování tranzitní dopravy je totiž zvýšit bezpečnost a snížit negativní vlivy dopravy na obyvatele jako je hlučnost, prašnost či znečištění ovzduší,“ vysvětlil ministr dopravy SR Jozef Ráž.
Odklon nákladní dopravy, která jen prochází Bratislavou, je možný právě díky investicím do křižovatky D1/D4. V prosinci loňského roku otevřela Národní dálniční společnost větve dálnic D1 a D4 u Bratislavy, díky kterým se vozidla umí přímo napojit z D4 od Jaroviec na D1 ve směru na Trnavu a naopak, z D1 ve směru od Trnavy na dálnici D4. Díky otevření nových dálničních větví dnes obchvat D4/R7 pohlcuje celý meziroční nárůst nákladní dopravy, který by za jiných okolností ještě více zatížil bratislavský Přístavní most. Intravilánem hlavního města už nyní denně přejíždí v průměru až o 570 kamionů méně, ve srovnání s obdobím, kdy propojení D1/D4 nebylo otevřeno.
Podle nových pravidel by přes bratislavský Přístavní most měla projíždět pouze ta vozidla nad 3,5 tuny, která slouží k zásobování. Tranzitní doprava je odkloněna z D2 (Játra – Petržalka) na D4 a následně se tranzitní vozidla dostanou na D1 prostřednictvím nově otevřené větve z D4 v křižovatce D1/D4. „Na osazení nového dopravního značení se pracovalo v noci, kdy tento úsek není intenzivně využíván motoristy. Za jednu noc se podařilo umístit více než 55 dopravních značek bez zásadního omezení dopravy. Odklon tranzitu z Přístavního mostu tak zůstane trvalým řešením,“ podotkl předseda představenstva a generální ředitel Národní dálniční společnosti Filip Macháček.
Vyloučení tranzitní dopravy je běžné ve většině velkých evropských měst. Cílem přesměrování dopravy je zvýšit bezpečnost a snížit negativní dopad dopravy na obyvatele.
Podobné zprávy
Ministerstvo dopravy rozšiřuje služby Portálu dopravy pro řidiče z povolání
Most M1606 v Plaveckém Podhradí prochází rekonstrukcí
Město Tábor opět vytvoří z jižní části Žižkova náměstí letní pěší zónu