Tramvajová trať v Olomouckých Hodolanech vyžaduje nákladnou modernizaci, či úplné uzavření

Edisonova v Olomouckých Hodolanech. Foto google mapy

Tramvajová trať v Olomouckých Hodolanech je v kritickém stavu na hranici provozovatelnosti uvádí město Olomouc. Podle odborníků může maximálně ještě fungovat maximálně pět let. Radnice Olomouce proto by chtěla její modernizaci, než k tomu přistoupí budou nutné vyřešení problémy. Městu nepatří silnice, na které vedou koleje, to je největší problém, který může vše zhatit a nebo oddálit.

Reklamy

Jako zcela první ke zlepšení stavu tratě má být studie modernizace tratě, včetně nezbytných zásahů, které jsou nutné. Mezi ně patří úpravy na bezbariérový stav ostrůvků. Podle primátora města Miroslava Žbánka si musí město ujasnit co a kam chce město přesunout, či opravit. Komunikace patří státu, nikoliv městu, jako most přes řeku Bystřici v tomto se musí jednat s ŘSD, které most vlastní.

Variant řešení je několik, jedna z nich je dotace z Operačního programu Doprava, nebo oprava tramvajového svršku, případné lokální opravy. Ta nejhorší možná varianta je uzavření tratě. Dopravní podnik (DPMO) preferuje modernizaci tratě i se zastávkami. Zástupci odboru investic a odboru dotačních projektů s návrhem dopravního podniku souhlasí, doplnila náměstkyně primátora Miroslava Ferancová, která má odbor dopravy v kompetenci.

Příprava bude složitá počítá primátor města Žbánka, jde o důležitou dopravní tepnu, jejiž uzavření zkomplikuje provoz. Nemůžeme současně čekat, než vznikne souběžná tangenta na Šternberk, životnost tratě je maximálně pět let upozornil. Dopravní podnik musí počítat, že při rekonstrukci můžou končit tramvaje u autobusového nádraží a ve vyřazeném úseku bude muset posílat více autobusů.

Samotná trať vede ulicemi Hodolanská, Divišova, Pavlovická, U Podjezdu a Edisonova. Samotná částka za modernizaci by mohla činit 274 milionů korun, kdy by více než tři čtvrtiny mohla pokrýt evropská dotace. V případě opravy svršku, který by technickou situaci vyřešil jen v horizontu let, by město muselo ze svého vynaložit 194 milionu korun. Aby mohlo město žádat o dotaci musí vše připravit na modernizaci a tu provést do konce roku 2028. Případně může zkoušet riskovat a vyčkat na dotační podmínky po roce 2027 s rizikem, že to nemusí vyjít a celé město zaplatí samo.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém