San Francisco: Bývalý zaměstnanec žaloval americkou automobilku Tesla za to, že navzdory stížnostem nepodnikla kroky proti rasistickým urážkám v pracovním prostředí. Nyní byl přímo u soudu a dostal odškodné stovky milionů dolarů.
Porota v americkém státě Kalifornie nařídila výrobci elektromobilů Tesla zaplatit odškodné 137 milionů dolarů za rasistické incidenty v jejím závodě ve Fremontu. Rozsudek byl také vynesen v pondělí u soudu v San Francisku, protože Tesla prý proti urážkám navzdory informacím nic neudělal, jak informovala agentura Bloomberg News s odvoláním na právníka poškozeného.
Černoch Owen Diaz a jeho syn, stejně jako další bývalý zaměstnanec Tesly, žalovali. Diaz pracoval jako operátor výroby ve společnosti Tesla ve Fremontu od června 2015 do července 2016. Podle obžaloby tam našel nepřátelské pracovní prostředí a stal se obětí rasistických oslovení, urážek na své jméno a hanlivé symboliky. V továrně pracoval i jeho syn.
Namísto toho, aby se žalobci dostali na moderní pracoviště, „ocitli se v jednom kuse přímo z éry Jima Crowa“, stálo v něm. Stereotyp tančícího černého byl ztělesněn na jevištních přehlídkách 19. století většinou převlečenými a malovanými bílými. Podle toho bylo později pojmenováno období rasové segregace v USA.
Obžaloba obvinila Teslu, že její „progresivní obraz“ je jen „fasádou“. I přes stížnosti Diaze na nadřízené se automobilka o rasistické incidenty nestarala.
Diazův zmocněnec Lawrence Organ pro Washington Post řekl, že je „uspokojivé“, že porota vidí „pravdu“ a nařídila vysoké odškodné. Pochválil také fakt, že soud vidí tak velkou a bohatou společnost odpovědnou za boj proti rasismu ve vlastních prostorách.
Samotná Tesla odmítla obvinění z rasismu v podobě, v jaké byly vzneseny v obžalobě. Podle příspěvku na blogu to také neospravedlňovalo verdikt poroty. Současně ale automobilka přiznala, že v době, kdy byl Diaz zaměstnán, „nebyl dokonalý“. U soudu také vypověděli další svědci, že ve Fremontu, včetně N-Worta, pravidelně slýchali nadávky.
Tesla odpověděla na Diazovy stížnosti a propustila dva zaměstnance a dalšího suspendovala. Od roku 2016 navíc došlo k rozsáhlým inovacím, včetně týmů pro větší rozmanitost a řešení stížností. Tesla má tržní hodnotu 780 miliard dolarů. Šéf společnosti Elon Musk je jedním z nejbohatších lidí na světě. Ten zároveň řekl na dotaz deníku Washington Post, jak hodnotí rozhodnutí soudu a co se dělo v Tesle, jako nepřípustné a nepřijatelné jednání odpovědných osob, zvláště v dnešní době, kdy nemá být už vůbec rasismus ať ve školách, nebo na pracovištích. “Cítím se být tímto nechutně ponížený co udělali podřízení a odpovědní”.