• Út. Srp 16th, 2022

Švédská vláda odmítla pomoc pro leteckou společnost SAS

Stránka navštívena: 135
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 36 Sekund

Poté, co švédská vláda oznámila, že do Scandinavian Airlines (SAS) nevloží žádný nový kapitál, sousední Dánsko zvažuje, zda nevěnuje churavějící letecké společnosti více peněz.  7. června švédský ministr obchodu Karl-Petter Thorwaldsson na tiskové konferenci řekl, že stát nebude přispívat finančními prostředky na plán restrukturalizace nemocné letecké společnosti. Místo toho Thorwaldsson řekl, že navrhne místnímu parlamentu, aby dal zelenou k přeměně stávajících dluhů dopravce na vlastní kapitál.  „Chceme mít jasno v tom, že v budoucnu nevložíme do SAS nový kapitál,“ uvedl Thorwaldsson ve zprávě agentury Reuters.

SAS na rozhodnutí reagovala v prohlášení : „Švédská vláda oznámila, že nevloží další nový kapitál. SAS chce vyjádřit uznání za podporu, kterou švédský stát v průběhu let poskytoval. „Poskytovaná státní podpora byla v době pandemie naprostou nutností pro přežití společnosti. Od roku 1946 je SAS důležitou součástí skandinávské infrastruktury, spojující Švédsko a Skandinávii se světem a svět se Skandinávií. Toto je poslání SAS i pro další generace,“ pokračovalo prohlášení.  

Dánsko také vlastní 21% podíl ve společnosti SAS, ale zatím nezveřejnilo své konečné rozhodnutí ohledně procesu restrukturalizace letecké společnosti a toho, zda této letecké společnosti poskytne více peněz. Tamní ministr financí Nicolai Wammen uvedl, že vláda očekává, že podrobnější rozhodnutí poskytne v nadcházejících týdnech.  

V návaznosti na plán restrukturalizace, který byl veřejně oznámen 3. června 2022, měl SAS za cíl získat přibližně 968 milionů USD (9,5 miliardy SEK) v hotovosti a převést dluh ve výši přibližně 1,9 miliardy USD (20 miliard SEK) na vlastní kapitál. Žádný z vlastníků však se záměrem nesouhlasil. 

Nepotvrzený zájem zahraničních investorů  

SAS již přilákal pozornost skupiny nezveřejněných zahraničních investorů, kteří projevili zájem o možnost získat leteckou společnost, uvedla místní média. 1. června 2022 lidé obeznámení s touto záležitostí sdělili  Dagens Industri , že nezveřejnění investoři již jmenovali poradce pro úvodní jednání se SAS. Očekává se, že vyjednávání mezi stranami bude zahrnovat vyhodnocení toho, zda ztrátová letecká společnost může splnit požadavky na pokračování v plánu záchrany a také na dlouhodobý proces restrukturalizace.   Tato zpráva následuje po nedávném varování generálního ředitele SAS Anko Van der Werffové, že dopravce by mohl čelit soudní správě, pokud se mu nepodaří dosáhnout dohody o úsporách nákladů.  

Podobné články k tématu  Ostrov Kréta bude mít nové velké letiště

Na čtvrtletní schůzce o výdělcích 31. května 2022 generální ředitel uvedl, že SAS se ještě nedohodne se svými pronajímateli letadel ohledně navrhovaného plánu na zjednodušení flotily jako opatření na snížení nákladů. SAS si klade za cíl snížit svou flotilu širokotrupých letadel, včetně proudových letadel Airbus A330 a A350, protože letecká společnost považuje provozování dálkových letů za náročné kvůli zbývajícím omezením letecké dopravy po Asii a také uzavření vzdušného prostoru nad Ruskem.  

“Pokud lidé stále směřují nebo očekávají, že bude existovat magické řešení výzev, kterým čelíme, myslím, že se mýlí,” řekl Van der Werff podle  Airline Weekly.  “Pokud SAS nebude schopen najít správný výsledek, abychom byli konkurenceschopní, můžeme být nuceni jít k soudu, a žádat o ochranu před věřiteli či vyhlásit přímo bankrot” dodal.  To by mělo nedozírné následky nejenom pro společnost, ale celou Skandinávii, včetně extrémně vysoké nezaměstnanosti v oblasti. SAS již zrušil zhruba 4000 letů ze svého probíhajícího letního plánu, což odpovídá přibližně 5 % všech plánovaných letů v létě 2022. Podle dopravce rozhodnutí padlo kvůli nedostatku letových posádek.  

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi