První „krátká tramvaj TINA“ již dříve obdržela od Úřadu pro technický dozor (TAB) provozní licenci; následuje formální schválení uvedení do provozu. Klíčovým faktorem pro další zavádění je, že pozitivní výsledek testu slouží také jako doklad shody pro všech 38 dalších vozidel této řady. S technickým schválením se blíží celostátní zavedení nové rodiny vozidel TINA; v nadcházejících měsících se očekává, že do osobní dopravy začnou jezdit další vozidla.

Společnost HAVAG objednala u společnosti Stadler 56 nízkopodlažních lehkých kolejových vozidel TINA – 39 ve verzi M a 17 ve verzi XL. TINA představuje otevřený a světlý koncept interiéru s velkými panoramatickými okny, vysokými stropy a multifunkčními prostory. Pro provoz se řada opírá o prvky, jako jsou podvozky TINA (plynulá jízda s cílem chránit kola a kolejnice), asistenční systémy řidiče včetně systému pro předcházení kolizím, digitální displej UNIBOARD© a komfortní celoroční klimatizace v prostoru pro cestující.
Dr. Lydia Hüskensová, ministryně pro infrastrukturu a digitální záležitosti spolkové země Sasko-Anhaltsko , uvedla: „S oficiálním schválením je cesta k uvedení nové generace tramvají do provozu v Halle volná. Znamená to větší dostupnost, vyšší komfort a systém veřejné dopravy připravený na budoucnost. Celkově vzato je to jasné plus pro atraktivní místní dopravu a tím i pro obyvatele města na řece Sálu.“
Dr. Alexander Vogt, starosta Halle (Saale): „Tramvaje TINA jsou pro město na řece Sále skutečným přínosem. S první ‚krátkou TINA‘ se na koleje viditelně dostává moderní mobilita – pohodlnější, dostupnější a připravená na požadavky rostoucího města. Tento projekt je synonymem pro dlouhodobou spolehlivost a posiluje náš systém městské veřejné dopravy. Dnešní schvalovací kroky dávají impuls celé sérii – a tím i důsledné modernizaci našeho vozového parku HAVAG.“

TINA kombinuje otevřený, pro cestující přátelský a dobře klimatizovaný prostorový koncept s technologií, která podporuje provoz v síti – od podvozků TINA až po asistenční systémy pro strojvedoucí.
Vinzenz Schwarz, generální ředitel společnosti Hallesche Verkehrs-AG (HAVAG): „S tramvají TINA přinášíme obyvatelům Halle novou úroveň kvality: bezbariérovou, prostornou, přehlednou a s interiérem navrženým s ohledem na každodenní potřeby cestujících. Dnešní předání je důležitým krokem k postupnému příchodu nové řady tramvají do Halle (Saale). Dnešek představuje další významný milník na cestě k úplnému zavedení nové řady tramvají. HAVAG je tak velmi dobře připraven na přepravu neustále rostoucího počtu cestujících v nadcházejících letech a zajišťuje bezpečnou a vysoce kvalitní dopravu. Děkujeme spolkové zemi Sasko-Anhaltsko za její dosavadní vynikající podporu. Zvláštní poděkování patří celému projektovému týmu, který se skládá ze zaměstnanců společnosti Stadler a samotné společnosti HAVAG.“
Ansgar Brockmeyer, výkonný viceprezident pro marketing a prodej ve společnosti Stadler: „Dnešní uvedení první krátké tramvaje TINA na trh je výsledkem silné spolupráce. Od podpisu smlouvy v roce 2022, přes návrh a výrobu, až po úspěšné schválení v letošním roce. Mé poděkování patří týmům ve společnostech HAVAG, Stadtwerke Halle a našim kolegům ve společnosti Stadler, kteří úzce spolupracovali v každé fázi projektu. S platformou TINA uvádíme na trh novou generaci vozidel, která jsou díky své bezbariérovosti, otevřenému designu a modernímu pracovišti řidiče přesně přizpůsobena požadavkům městské dopravy v Halle.“
Krátká bunda TINA je speciálně navržena pro městské použití, protože kombinuje vlastnosti, které jsou obzvláště důležité v každodenním životě ve městě:
-
Díky kompaktní délce 30,4 metru je verze M záměrně navržena jako vozidlo „ pro každodenní použití ve městě “.
-
Kapacita vhodná pro mnoho okružních jízd: 64 sedadel a 103 míst k stání nabízí vyváženou kombinaci pro každodenní městský provoz.
-
Rychlá výměna cestujících na častých zastávkách: Nízká podlaha s výškou podlahy 350 milimetrů, nástupní šířkou 290 milimetrů a nástupní šířkou 1500 milimetrů, žádné přepážky u dveří – to usnadňuje nástup a výstup a zkracuje dobu setrvání.
-
Důsledně bezbariérový přístup: Zcela bez schodů nebo vyvýšených podstavců, široké uličky – skutečná výhoda pro osoby s omezenou pohyblivostí, rodiče s kočárky a cestující s chodítky.
-
Automatická, energeticky úsporná klimatizace pro léto i zimu.
-
Interiér usnadňuje městskou mobilitu: Velká panoramatická okna, vysoké stropy a otevřené multifunkční prostory (např. pro invalidní vozíky a kočárky) podporují pohodlí a funkčnost v husté osobní dopravě.
-
Více podpory a bezpečnosti v hustém provozu: Asistenční systémy řidiče, včetně systému pro předcházení kolizím a situačně řízeného displeje UNIBOARD©, pomáhají bezpečně a soustředěně řídit jízdu ve městě. LED osvětlení, tlačítka dveří s vizuálními ukazateli a kamery místo vnějších zpětných zrcátek.
-
Ergonomické pracoviště řidiče: větší, modernější, se samostatnými vstupními dveřmi a prostorem pro pedagogický personál.
Flotila TINA pro Halle (Saale) – stručně
-
Společnost HAVAG pověřila společnost Stadler dodávkou 56 nízkopodlažních lehkých kolejových vozidel TINA : 39 ve verzi M a 17 ve verzi XL .
-
Rodina/označení vozidel: TINA MGT-M a TINA MGT-XL .
-
Kapacita a délka:
-
M : 30,4 m² , 64 míst k sezení , 103 míst k stání
-
XL : 45,4 m² , 96 míst k sezení , 173 míst k stání
-
-
100% bezbariérový/nízkopodlažní: výška podlahy 350 mm , výška vstupu 290 mm , šířka vstupu 1500 mm .













