Společnost dnata odbavila v roce 2022 na mezinárodním letišti v Dubaji přes 82 milionů zavazadel

Společnost dnata, přední světový poskytovatel leteckých a cestovních služeb, odbavila v roce 2022 na všech třech terminálech mezinárodního letiště v Dubaji (DXB) více než 82 milionů zavazadel.

Reklamy

Společnost dnata odbavuje zavazadla pro více než 100 leteckých společností a miliony cestujících, kteří z letiště DXB cestují do 253 destinací. Sloučení a zpracování toku zavazadel cestujících a nákladu mezi třemi terminály a zajištění toho, aby byly správné položky naloženy do správného letadla ve správný čas, vyžaduje pečlivé plánování a značné nasazení pracovních sil. Během provozní špičky pracuje více než 1 300 zaměstnanců společnosti dnata v těsné součinnosti, aby včas doručili každé zavazadlo a pomohli tak leteckým společnostem dodržet jejich letový řád a poskytnout vynikající zákaznické služby.

Detailně propracovaný provoz

Zatímco cestující procházejí kterýmkoli ze tří terminálů letiště DXB, pod jejich nohami probíhá detailně zorganizovaný provoz společnosti dnata. Systém manipulace se zavazadly na letišti DXB přepravuje zavazadla pomocí inovativních dopravních pásů a výtahů, které přemisťují odlétající i přilétající zavazadla. Jen pod podlahami odbavovací haly Terminálu 3 se spirálovitě točí 160 kilometrů zavazadlových drah.

Proces navádění zavazadla na místo určení začíná 180 minut před plánovaným časem odletu. Všechna zavazadla odbavená před touto dobou jsou uložena v automatizovaném skladu zavazadel s kapacitou 15 000 míst. Odlétající zavazadlo přepravované na charakteristickém žlutém zásobníku propojeném se zavazadlovým štítkem pro přesné sledování projde během své cesty systémem až pětkrát bezpečnostní kontrolou. Poté přejde do čekajícího kontejneru neboli zařízení pro nakládání jednotek a následně je přepraveno do letadla.

Při průchodu systémem manipulace rychlostí až 2,5 metru za sekundu pak zavazadla vjedou do bezpečného vysokorychlostního přestupního tunelu, kde se pohybují rychlostí 7,5 m/s, tedy rychleji než osobní vlaky ve vedlejším tunelu.

DXB: světový tranzitní uzel

Vzhledem k tomu, že Dubaj je dokonale umístěna a slouží jako světový dopravní uzel, mnoho cestujících a zavazadel využívá tuto destinaci jako tranzit do své cílové destinace. Ze všech cestujících, kteří v roce 2022 přiletěli na Terminál 3, bylo 64 % tranzitních, zatímco na Terminálu 2 tvořil tranzitní provoz 45 % všech cestujících.

Příprava na přesun zavazadel do cílové destinace začíná uprostřed letu. Šest hodin před příletem letu do DXB je společnost dnata připravena přijmout zavazadla a ví, kolik jich v každém letadle potřebuje přenést, stejně jako velikost, hmotnost a cílovou destinaci každého z nich.

Navzdory této obrovské komplexnosti společnost dnata trvale poskytuje prvotřídní zavazadlové služby na letišti DXB s velkou mírou úspěšnosti, která výrazně převyšuje průměr v oboru.

Důkladné plánování

Umístění zavazadel v každém letadle musí být pečlivě naplánováno, a to na základě toho, kam zavazadla směřují a jaká je jejich priorita. Například řada leteckých společností očekává, že zavazadla zákazníků ve First Class budou mít nejvyšší prioritu a také zavazadla, která se přemisťují v rámci letů s přestupem, musí být okamžitě a co nejefektivněji odbavena.

Tento proces mohou komplikovat zavazadla, která se nemohou dostat do hlavního systému, a to většinou z důvodu jejich nadměrné velikosti nebo neobvyklých tvarů. Předměty jako jsou televizory, sportovní vybavení, dětské autosedačky, ale také svěcená voda vyžadují ruční manipulaci. Předměty neobvyklých tvarů tvoří přibližně 5 % všech zavazadel.

Celou operaci pečlivě monitoruje a řídí dispečink systému manipulace, který se nachází pod příletovou zavazadlovou halou T3. Zde se na obří digitální obrazovce promítá celý systém manipulace se zavazadly, záběry z průmyslových kamer a aktivita operátorů, kteří nepřetržitě dohlížejí na různé části tohoto rozsáhlého provozu, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce.

„Společnost dnata je hrdá na to, že může sloužit milionům cestujících, kteří během své cesty zavítají na největší letiště světa,“ říká Jaffar Dawood, senior viceprezident společnosti dnata pro provoz na letišti ve Spojených arabských emirátech.

„dnata zajišťuje, aby lidé cestovali s jistotou, že jejich zavazadla budou odbavena efektivně a bezpečně a že na ně budou čekat v cílové destinaci. To je možné především díky složitému logistickému plánování a díky našim týmům a personálu, který odbavuje zavazadla každou hodinu každého dne. Díky tomu létají letadla včas a cestující i náklad přilétají podle plánu,“ dodává Dawood.

Z pozice jednoho z největších světových poskytovatelů leteckých a cestovních služeb nabízí dnata služby v oblasti pozemního odbavení, nákladní dopravy, cestovních služeb a služeb v oblasti stravování a maloobchodu. Společnost působí na 130 letištích ve více než 30 zemích napříč šesti kontinenty.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém