Slovenský úspěch. Rosero postavilo první vodíkový minibus na světě

Admin

Slovenský malý výrobce minibusů a jeden ze zcela z moc mála na Slovensku, který provádí přestavby vozů hlásí světový úspěch.

Reklamy

Místopředseda vlády a ministr hospodářství SR Richard Sulík přijel v úterý 3.8.2021 do Spišské Nové Vsi na východě Slovenska, aby slavnostně uvedl do života první hybridní nízkotlaký vodíkovo-elektrický autobus z dílny společnosti Roser, který vznikl na základě spolupráce s Technickou univerzitou v Košicích. Na setkání nechyběl ani zástupce města Spíšské Nové Vsi: “Jsem pyšný na to, co dokázali Spišskonovověšťani, společně s vědci z Košic. Mnozí tomu nevěřili, ale první vodíkový autobus ze Slovenska je na světě a udělali ho ve Spišské Nové Vsi, k čemu jejich tvůrcům srdečně blahopřeji, “uvedl víceprimátor SNV David Demečko. Na setkání nechyběly ani župani (v Česku hejtman) Košického a Prešovského samosprávného kraje, kteří projevili vážný zájem o zavedení těchto autobusů do autobusové dopravy východního Slovenska. Prototyp pojede na Expo do Dubaje, kde bude reprezentovat nejen Východní, ale celé Slovensko.

Zajímavostí tohoto vodíkového autobusu je i samotná vodíková technologie. Autobus totiž disponuje nízkotlakou metalhydridové nádrží, která je bezpečnější a snižuje riziko exploze.

Slovensko chce být vodíková velmoc. Tímto cílem se netají ani ministr hospodářství, Richard Sulík. Ačkoli už přislíbil vybudování prvních 2 vodíkových stanic v Bratislavě a Košicích, jejich dokončení a využití pro motoristy se tak brzy nedočkáme, i když by měly být hotové už tento rok.

Kromě této dvojice stanic se ale objevily informace i o dalších 8 čerpacích stanicích na vodík, avšak jejich budoucnost je prozatím příliš nejistá. Infrastruktura je tak podle Sulíka stále kritickým problémem.

“Problém je s tou infrastrukturou. Například na Slovensku není ani jedna pumpa ještě, čili nejprve musí být pumpy, musí se ten vodík vyrábět, musí se přepravovat, musí se skladovat a je tam kopec nevyřešených otázek, “vyjádřil se Richard Sulík pro redakci FonTech.sk a dodal:” Toto je skutečně technologie budoucnosti. “

Slovensko se v rámci celosvětové výstavy EXPO Dubaj 2020 zaměří na tři hlavní témata, a to vodíkové technologie, letecký průmysl a vesmírný sektor. Jak dále ve čtvrtek informoval ministr hospodářství Richard Sulík, Slovensko si totiž z trojice možných tematických oblastí vybralo mobilitu.

“Neboť tam se cítíme silní. Nejen proto, že jsme největším výrobcem automobilů na světě na tisíc obyvatel, ale i automobilový výzkum obzvláště ve spojení s alternativními pohony hraje na Slovensku poměrně velkou roli, “objasnil ministr.

Výstava v Dubaji se původně měla konat od 20. října 2020 do 10. dubna 2021. V důsledku pandemie COVID-19 přijali organizátoři rozhodnutí o ročním odkladu a EXPO Dubaj 2020 se bude oficiálně konat v novém termínu od 1. října 2021 do 31. března 2022.

Foto: Rosero, město Spíšská Nová Ves

Admin
Author: Admin

Next Post

Austrálii nebudou moci opustit domácí ani Australané žijící v zahraničí. Turisti skončí v karanténě a naštvaní

Austrálie má od začátku pandemie koronaviru jedny z nejpřísnějších hraničních pravidel na ochranu občanů. A nyní opět přitvrzuje. Krajinu nejnovější nebudou moci opustit nejen domácí, ale ani Australané, kteří žijí v zahraničí. Lidem se to nelíbí. Tvrdé opatření na hranicích přirovnávají místní k vězení. Kritici tvrdí, že změny, které vstoupí […]

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading