
Zsolt Hernadi a Rovshan Najaf při podpisu smlouvy o spolupráci mezi skupinou MOL a Státní ropnou společností Ázerbájdžánské republiky © MOL
Skupina MOL a společnost SOCAR podepsaly klíčové podmínky dohody o průzkumu, rozvoji a sdílení produkce pro nové pozemní území v ázerbájdžánském regionu Šamachi-Gobustan.
Tato dohoda navazuje na memorandum o porozumění, které skupina MOL a Státní ropná společnost Ázerbájdžánské republiky (SOCAR) podepsaly loni v září s cílem prozkoumat možnosti další spolupráce v oblasti průzkumu uhlovodíků v regionu Šamachi-Gobustan. Nově uzavřená dohoda představuje další krok ve strategickém partnerství mezi MOL a SOCAR. Dohodu podepsali předseda představenstva a generální ředitel skupiny MOL Zsolt Hernádi a prezident SOCAR Rovšan Nadžaf během Baku Energy Fora.
„Jsem hrdý na podpis této nové dohody se společností SOCAR, která posiluje náš závazek k hlubší spolupráci a budoucím průzkumným aktivitám v Ázerbájdžánu. Skupina MOL letos slaví pět let svého působení v této zemi a posílení našeho strategického partnerství je důkazem vynikající spolupráce a společné vize. Tato dohoda zároveň odráží rostoucí ekonomické vazby mezi Ázerbájdžánem a Maďarskem, které podporují skvělé vztahy mezi oběma vládami. Náš druhý projekt – těžba v oblasti ACG – je základním pilířem našich mezinárodních aktivit a již dnes přispívá k energetické bezpečnosti střední Evropy i flexibilitě regionálního rafinérského segmentu.
Věřím, že společný průzkumný projekt v oblasti Šamachi-Gobustan bude nejen cenným rozšířením našeho mezinárodního produkčního portfolia, ale i důležitým prvkem při zajišťování energetických dodávek pro střední Evropu. Zároveň nám dává flexibilitu rozhodnout se, zda ropu prodáme, nebo ji přepravíme do našeho klíčového regionu a přispějeme tak k zajištění energetické bezpečnosti,“ uvedl Zsolt Hernádi, předseda představenstva a generální ředitel skupiny MOL.
Nová dohoda navazuje na předchozí spolupráci a potvrzuje odhodlání obou stran rozvíjet partnerství v ázerbájdžánském těžebním sektoru. Jednání o této průzkumné příležitosti probíhala konstruktivně a posilují dlouhodobou strategickou přítomnost skupiny MOL v kaspickém regionu, stejně jako roli společnosti SOCAR jako spolehlivého partnera při rozvoji uhlovodíkových zdrojů Ázerbájdžánu.
Podle dohody bude MOL provozovatelem a 65% akcionářem projektu a SOCAR bude vlastnit zbývajících 35 %. Uzavření finální dohody o průzkumu, rozvoji a sdílení produkce bude ještě podléhat dalším jednáním a regulačním schválením.
Skupina MOL vstoupila na ázerbájdžánský trh v roce 2020 akvizicí 9,57% podílu v jednom z největších ropných polí na světě – Azeri-Čirag-Gunešli (ACG) – a efektivního 8,9% podílu v ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC), který přepravuje ropu do středomořského přístavu Ceyhan. Tyto podíly představují k roku 2024 přibližně 14 % celkové produkce skupiny MOL a 25 % jejích rezerv. Přestože je MOL menšinovým akcionářem, aktivně se podílí na rozvoji ložiska ACG díky svým osmdesátiletým zkušenostem v oblasti řízení ložisek a optimalizace těžby.
Ropovod BTC hraje klíčovou roli v zásobování rafinérií skupiny MOL ve střední a východní Evropě. Dosud bylo z ložiska ACG prostřednictvím BTC a námořní přepravy do rafinérií skupiny MOL – včetně Slovnaftu v Bratislavě a rafinérie INA v Rijece – dopraveno již 15 milionů barelů ropy.
Podobné zprávy
D1 u Velkých Albrechtic bude opravena nejpozději do listopadu
Rozbitá Českobrodská se konečně dočká velké opravy
Ve Středočeském kraji se chystá oprava dalších mostů