• 18/05/2022 02:33

Nesmí na Zvonařku, pokud neuzavře smlouvu při vydírání ze strany provozovatele!

Stránka navštívena: 66
0 0
Doba čtení příspěvku:4 Minut, 6 Sekund

Dopravce United Buses patří v Česku mezi největší vnitrostátní dálkové dopravce. Bohužel, tak velice často ukazuje na nemravné jednání řady osob a firem napříč Českem. Jedno takové se dá nazvat v Brně a to ÚAN Zvonařka, které provozovatel ČSAD Brno-město resp. ČSAD Brno holding. Po koupi skupinou EP Holding Daniela Křetínského, kdy správcem je realitní skupina EP Real Estate se poměry nezměnily. Vydírání, zastrašování, porušování zákonů, šíření lží a pomluv stále stejně fungují, jako cílené poskytování zavádějících informací cestujícím.

S velkým množstvím stížností z řad cestujících se musel vypořádat i Jihomoravský kraj, kdy si stěžovali na špatné informace, nebo cílené neposkytnutí informací, případně poslání na spoj jinam, tak aby jim ujel spoj dopravce United Buses. I ten se musel už obrátit na úřady, kdy provozovatel nádraží si nebral servítky a porušoval snad vše co se dalo v zákonech. Ani rozhodnutí kraje a Ministerstva dopravy ČR však s provozovatelem nehnulo a jedná stále stejně.

Nový majitel a provozovatel nádraží nezměnil rétoriku a pokračuje ve svém arogantním jednání s vydíráním dopravce. Paradoxně není, ale sám kdo si stěžuje na tohoto provozovatele. Už dříve poukázal i s videem majitel Retrobusu z Prostějova, jak se neposkytují informace a při konfrontaci pracovnice informací jednala stylem já nic to vy jste XXX. Informace posílala cestující na spoje Tourbusu, který patřil pod stejnou skupinu, která provozovala nádraží na Zvonařce.

Nový majitel, stejné praktiky

Po koupi novým majitelem Křetínským se skupinou EP Holding s realitní skupinou EP Real Estate se praktiky zcela nezměnili, ba dokonce zhoršili. Prakticky se stejnou podobou smlouvy, bez garance informací pro cestující, službami pro ně, pouze s možností odbavení cestujících a za to zaplatit 238Kč bez DPH. Dopravce nemá právo požadovat smluvní pokutu pokud provozovatel něco nedodrží či poruší. Jak uvádí dopravce v tiskové zprávě, chce aby zákon 111/1994 Sb. o silniční dopravě byl v souladu s tím co má být.” Příjezd na zastávku, kam musí přijet ze zákona, za službu nelze nepovažovat.

Výhružky sankčními pokutami a insolvencí dopravce

Situace, kdy dopravce UNITED BUSES nemá uzavřenu smlouvu s ČSAD Brno holding, není ale ničím novým. Mezi oběma stranami není uzavřena smlouva od června loňského roku.

Tehdejší dvouměsíční smlouva nebyla prodloužena vesměs ze stejných důvodů, práva žádná, povinností a placení hromada. Provozovatel tehdy zkoušel dopravci fakturovat automaticky, ale po první reklamaci neoprávněné fakturace přistoupil k jinému kroku. Místo faktur za odjezd fakturoval sankční poplatek 500 Kč za každý spoj, který dopravce ze zastávky ze zákona zajistil podle platného jízdního řádu (cca 200 tis měsíčně). Za pomoci těchto sankční faktur se ČSAD podařilo vytvořit si u UNITED BUSES uměle pohledávku za téměř 1,3 mil korun.

Na zastávku, ale dopravce zadarmo nejezdil. Ve stejném období UNITED BUSES poslal provozovateli za každý spoj 70 Kč, tedy srovnatelně stejnou sumu, jakou platí autobusy IDS JMK. Suma sumárum necelých 200 000 Kč za odjezdy, nebo příjezdy k zastávce autobusy dopravce a jeho smluvních partnerů za půl roku.

Součástí jednání byla i jednání o této pohledávce a narovnání vztahů. Nové vedení souhlasilo s podstatným snížením této dlužné částky a to hlavně na základě našeho vysvětlení a argumentace jak dva roky odjezdů a příjezdů na ÚAN Zvonařka vypadaly. Dopravce to chápal mimo jiné i tak, že uznávají stav, kdy ve sporném období nebylo poskytnuto nic více, než možnost přijet k zastávce. Na nádraží nefungovali odjezdové tabule. Na informací a v místenkové kanceláří AMS Bus na nádraží vylepená informace, že se neposkytují informace o spojích dopravce United Buses a jeho partnerů, včetně těch co nemají uzavřenou smlouvu. Cestující byli posílání na spoj konkurence, který patřil pod stejného provozovatele nádraží.

Dopravci ale bylo opakovaně naznačeno, že pokud předloženou smlouvu nepodepíše, dohoda o snížení pohledávky padá, na nádraží nesmí jezdit a pokud tak by na nás mohli klidně podat insolvenční návrh. Tento krok považuje dopravce ze strany EP Holding za vydírání a fakticky i tak je. Snaží se i nadále dělat praktiky, jaké dělal Antonín Grund otec Brněnského zastupitele, který byl a stále je ve střetu zájmů. Porušuje tak celou řadu zákonů ČR. Brněnský magistrát přitom toto netrápí, ani nehodlá nějak řešit.

“V pátek přišla v 17 hodin SMS zpráva od pana Hasoně jednateli United Buse, že má v emailu jejich finální stanovisko. Vesměs z toho vyplynulo, že odpustí polovinu sankčních faktur a umožní vjezd na ÚAN už jen v případě, když podepíšeme zmíněnou smlouvu a odsouhlasíme obchodní podmínky”. Tento nátlak ze strany provozovatele nádraží považuje za nepřípustný a společnost UNITED BUSES se tomuto odmítá jakkoli podvolit uvádí Karel Bílý. Proto i díky tomu od dnešního rána nemohou najet autobusy na autobusové nádraží a musí cestující odbavovat na křižovatce s ulici Trnitá, kde má také své koordinátory, aby cestující marně nehledali své spoje.

Ke stažení můžete vidět obchodní podmínky a smlouvu k vjezdu na autobusové nádraží.

Tento problém připomíná až moc okatě praktiky ČSAD Liberec při vstupu Student Agency, dnes Regiojetu na trasu Praha – Liberec, kde musel o sporu rozhodnout až soud, který prohrál provozovatel nádraží a dopravce v jednom.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %