Ryanair

Foto Ryanair

Rozpočtová letecká společnost Ryanair uvedla, že se po šetření ochrany spotřebitele obrátí na soudy poté, co jí Maďarsko udělilo pokutu za přenesení nákladů na zvláštní podnikatelskou daň v celkové hodnotě 800 miliard forintů (2,1 miliardy USD). Vláda nacionalistického premiéra Viktora Orbána v květnu oznámila zvláštní daňové opatření zaměřené na „mimořádné zisky“ vydělané velkými bankami, energetickými společnostmi a dalšími firmami, jehož cílem je zacelit rozpočtové díry vytvořené výdajovým řáděním, které mu pomohlo získat v dubnu znovuzvolení. Nebýt rozhazování peněz, zastropování cen benzinu co přineslo řadu finančních problémů zvláště pro menší prodejce, včetně dvojích cen pro místní a cizince nemohlo dojít k jeho zvolení a této absurdní daňi.

Reklamy

Daň za mimořádné zisky, která poškodí turismus v Maďarsku

“Úřad na ochranu spotřebitele dnes zjistil porušení zákona, protože letecká společnost (Ryanair) uváděla zákazníky v omyl svými nekalými obchodními praktikami,” uvedla v pondělí na Facebooku ministryně spravedlnosti Judit Vargaová. Ryanair v e-mailové odpovědi uvedl, že se odvolá proti pokutě 300 milionů forintů (780 000 dolarů, cca 22,5 mil. korun), která byla uložena.

“Ryanair… se okamžitě odvolá proti jakékoli nepodložené pokutě uvalené maďarským úřadem pro ochranu spotřebitelů,” uvedl e-mail. “Ryanair dosud neobdržel žádné oznámení o takové pokutě. Pokud to bude nutné, Ryanair se v této věci odvolá k soudům EU.” Nový poplatek zahrnuje daň ve výši 10 až 25 eur pro cestující odlétající z Maďarska od července. Ryanair již dříve vyzval Orbánovu vládu, aby zrušila takzvanou „chybnou“ daň s tím, že opatření poškodí maďarský cestovní ruch a ekonomiku.

Ryanair, který se také postavil proti dani uvalené na ztrátové odvětví, uvedl, že bude nucen přesunout růstovou kapacitu do zemí, které pracují na obnovení provozu v důsledku pandemie koronaviru. Orbánovy daně z „navíc“ zisků v bankách, pojišťovnách, velkých maloobchodních řetězcích, energetickém průmyslu, telekomunikačních společnostech a aerolinkách připomínají daňový režim, který použil k úpravě rozpočtu poté, co se v roce 2010 dostal k moci.

Společnosti se zatím zdráhaly napadnout daňové opatření, ale konkurenční dopravce Ryanair Wizz Air uvedl, že bude trvat dlouho, než se letecký průmysl vrátí na úrovně příjmů a ziskovosti, jaké byly před pandemií COVID-19. Uvedla, že daň by zbrzdila oživení turistického sektoru.

Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading