Foto: Vedomosti/TASS

Ruskou federální agenturou pro leteckou dopravu ( Rosaviatsija) podle zpráv ruských médií otřásl další korupční skandál. Podle četných svědeckých výpovědí, které získaly různé ruské noviny, někteří pracovníci Rosaviatsiya odebírají pilotům licence a požadují úplatky, než budou moci být obnoveni.

Reklamy

Nabídka, kterou nelze odmítnout 

Problém začal v roce 2013 po změně ve vedení agentury, píše ruský list Izvestija. Podle anonymních pilotů dotazovaných Izvestija začali někteří piloti dostávat zprávy, že jejich licence byly odebrány z „vymyšlených důvodů“, jako jsou údaje, které údajně chyběly v dokumentaci.  Brzy po ztrátě licence piloti údajně obdrželi hovor od neznámé osoby, která jim nabídla „vyřešit problém“ za částku 1,5 milionu rublů (23 600 $). 

Podobný příběh sdíleli i další piloti dotazovaní zpravodajským webem Ren.tv, kde se tvrdilo, že agentura někdy zašla tak daleko, aby našla důvody pro odebrání licencí. Například po smrtelné havárii Boeingu 737 u kazaňského letiště (KZT) v roce 2013 museli všichni piloti, kteří byli vycvičeni leteckou školou Chelavia, přeškoleni, když bylo za jednu z příčin havárie určeno špatný výcvik.  O několik let později, a přestože se přeškolili v jiných školách, pilotům, kteří původně prošli výcvikem v Chelavii, byla licence odebrána, protože absolvovali výcvik na škole na černé listině. Tito piloti by také měli záhadné volání, které jim nabídlo „vyřešit problém“ za stejnou částku peněz.

Série zatčení

Kommersant i Ren.tv uvádějí, že podle jejich zdrojů vydírání organizoval šéf pobočky letových operací Rosaviatsiya Maxim Kostylev. Kostylev byl vyhozen z Rosaviatsiya v červenci 2022 kvůli jinému nesouvisejícímu korupčnímu skandálu. Dne 7. října 2022 byl podle Kommersant zatčen důstojníky ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) jeden z Kostylevových kompliců Maxim Pavliuk. Zatčena byla také Nataliya Mitina, zaměstnankyně zákaznického servisu, která údajně volala pilotům, aby vymohli peníze. 

Kommersant s odvoláním na zdroje v rámci služby poznamenal, že FSB obdržela několik hlášení od pilotů, kteří byly vydíráni. Ti proto pomohli FSB účelové předání peněz, aby Pavliuka a Mitinu zadržela. Všechna výše uvedená ruská média uvádějí, že údajná vyděračská operace, kterou řídil Kostylev, byla mnohem rozsáhlejší a zahrnovala další zaměstnance Rosaviatsyje, z nichž někteří byli naverbováni jako informátoři FSB.

Série skandálů

Podle listu Izvestija piloti zaslali na ruskou generální prokuraturu četné stížnosti, v nichž obvinili vedení Rosaviatsyje z nezákonného chování a žádali o přezkoumání situace s licencemi. Prokuratura však přesměrovala stížnosti zpět na vedení Rosaviatsiya a požádala službu, aby problém vyřešila, píše Izvestiya. Noviny také tvrdí, že proces odebrání licencí schválil šéf Rosaviatsiya Alexander Neradko. Skandál však nebyl jedinou rozsáhlou korupcí s Neradkem, která se letos odehrála. V březnu 2022 byl šéf Státní korporace pro řízení letového provozu (SATMC), oddělení Rosaviatsiya odpovědné za navigační služby, stíhán za to, že svým příbuzným poskytl fiktivní, vysoce placená místa v agentuře a prováděl další nezákonné činnosti.

Některá ruská média tvrdila, že mají důkazy, že tento plán byl veden pod Neradkovým vedením. Objevily se zprávy, že ruská vláda zvažovala nahrazení Neradka.  

Foto: Vedomosti/TASS

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading