foto © Talgo

Barcelonu a Paříž spojí vysokorychlostní vlaky do konce roku 2023. Ministryně dopravy Raquel Sánchezová oznámila dohodu s francouzskou vládou o podpoře přeshraničních spojení mezi Španělskem a Francií, což je milník, který potvrzuje příchod Renfe do francouzské země. Po ukončení spolupráce mezi provozovateli železnic obou zemí francouzská administrativa zablokovala přítomnost španělských vlaků na svých tratích kvůli technické nekompatibilitě.

Reklamy

Renfe tento týden potvrdilo, že před letošním létem znovu nabídne vlaky Barcelona-Lyon a Madrid-Marseille poté, co zahájila nezbytné testy k získání souhlasu svých strojvedoucích. K tomu se přidává závazek francouzského ministra Clémenta Beauna, který má na starosti oblast dopravy, že Renfe bude moci provozovat spoje mezi Lyonem a Paříží do konce roku. Tato trať je nejziskovější z francouzských železnic a je součástí internacionalizačních cílů španělské společnosti.

Francouzská vláda rovněž přenesla závazek urychlit aktualizaci úseku Montpellier-Perpignan , který patří do Středozemního koridoru, a dokončit ji před rokem 2030. Tato trasa zkrátí cestovní doby, které dnes přesahují šest a půl hodiny cesty mezi Barcelonou a Paříží. Od roku 2024 bude také urychlen projekt Great Southwest Project, který zahrnuje spojení Bordeaux-Toulouse a Bordeaux-španělská hranice (Hendaye) atlantického koridoru, čímž se otevře  druhý výjezd do Francie přes Baskicko.

Snaha musí být na obou stranách

“Španělsko vynakládá velké úsilí, aby se spojení s Francií stalo skutečností, ale podobný tlak na tyto projekty potřebujeme i na francouzské straně. K tomu musí obě země dodržet závazky a termín do roku 2030 dokončení atlantického a středomořského koridoru ,“ ujistila na setkání Raquel Sánchez.

Šéf ministerstva dopravy vyzval španělské společnosti, aby usnadnily přístup na francouzské tratě a zefektivnily procesy certifikace vlaků. Tato skutečnost je zvláště důležitá vzhledem k tomu, že Renfe doufá, že přidělí pět svých nových vlaků Avril na mezinárodní trasy, ačkoli tyto dosud nebyly dodány společností Talgo.

Ocenila také proces liberalizace španělské vysokorychlostní sítě, kde již působí francouzský veřejný operátor SNCF prostřednictvím značky Ouigo . Tento úspěch se podle ministerstva promítl do zvýšení nabídky a lepších cen pro uživatele: „Jsme první zemí v Evropské unii, která má tři osobní dopravce na stejné železniční trati“, která spojuje Madrid a Barcelonu, ​​a která je, podobně jako Lyon-Paříž, nejziskovější ze španělské sítě.

foto Talgo

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading