• Pá. Srp 19th, 2022

Renault, zatížený svými aktivitami v Rusku, zůstává za svými konkurenty

Srp 3, 2022 , , ,
Stránka navštívena: 48
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 1 Sekund

Aktivity Renaultu zaznamenaly malou marži 2,1 %, což je a priori nejnižší v celosvětovém automobilovém průmyslu. Renault vykázal čistou ztrátu 1,35 miliardy díky opuštění ruských aktivit.

Renault není Stellantis! Firma s diamantem vykazuje menší provozní marži 4,7 % v prvním pololetí (oproti 2,1 % o rok dříve) s provozní marží  988 milionů eur. Diamantová firma je jistě velmi daleko od 14,1 %, které ve čtvrtek oznámil její hlavní konkurent. Dokonce i 9,7 % oznámených koncernem Volkswagen. Jediné automobilové aktivity (bez finančních aktivit) Renaultu zaznamenávají velmi nízkou marži, sotva 2,1 %. Což se zdá a priori nejslabší v globálním automobilovém průmyslu! 

Renault tak vykázal silnou čistou ztrátu 1,35 miliardy. To je však cyklické, protože v důsledku nuceného a vynuceného opuštění prvního ruského výrobce Avtovaz (Lada, závody Togliatti a Iževsk), dosud ovládaného firmou Boulogne-Billancourt, stejně jako jeho aktivit v Rusku (moskevská továrna).

Ztráta 2,3 miliardy eur jen za Rusko

Rusko bylo po Francii druhým největším odbytištěm Renaultu! Čistý zisk z ukončených činností se odráží ve ztrátě 2,3 miliardy eur v důsledku opravného poplatku souvisejícího s prodejem těchto průmyslových aktivit. Na druhou stranu čistý výsledek pokračujících aktivit Renaultu je pozitivní. Zůstává ale nízký (+657 milionů). Zisky z Nissanu po odchod z Ruska zdaleka nevykompenzují příspěvek japonského spojence kontrolovaného na 43,4 % Renaultem činí 325 milionů.

Čistý dluh aktivit se nicméně oproti 31. prosinci 2021 snížil o 1,2 miliardy eur, včetně více než půl miliardy po prodeji aktivit v Rusku. Nyní činí 426 milionů.

Pokles prodeje 

Renault zaznamenal pokles tržeb za pololetí o 12 % při stabilním obratu (bez ruských aktivit). Tento rozdíl je způsoben zejména růstem cen o 7,4 %. Renault toto zlepšení připisuje zejména úspěchu SUV-kupé Renault Arkana (100 000 objednávek za rok) a uvedení elektrického Méganu (více než 25 000 objednávek za šest měsíců). U druhého jmenovaného však tato skóre nejsou pohádkové a v žádném případě se nedají srovnávat s předchozím termálním Méganem v plenkách. Zvednuté kombi Dacia Jogger nasbíralo za šest měsíců více než 50 000 objednávek. Celkové portfolio zakázek skupiny v Evropě odpovídá více než čtyřměsíčním prodejům. 

Podobné články k tématu  Škoda Transportation vstupuje na trh autobusů, první objednala armáda ČR

Renault však v pátek revidoval svůj finanční výhled na rok 2022 směrem nahoru s cílem dosáhnout provozní marže skupiny více než 5 % a čistého peněžního toku ve výši více než 1,5 miliardy eur pro automobilové aktivity.

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi