
První vídeňský superblok, vizualizace © EGKK Landschaftsarchitektur Schreiner Kastler
Výstavba vůbec první vídeňské „superčtvrti“ se blíží ke konci. V městské části Favoriten vzniká moderní, zelené a klidné prostředí, kde lidé a příroda mají přednost před auty. Superblok by měl být kompletní do konce roku.
Tam, kde ještě donedávna dominoval beton a rušný provoz, se dnes ve Vídni staví příjemná a bezpečná místa pro každodenní život. Práce na „superčtvrti“ v městském obvodu Favoriten jsou v plném proudu a celý projekt pomalu vstupuje do závěrečné fáze. První část ambiciózní transformace veřejného prostoru na městský „obývací pokoj“ pod širým nebem je už dokončená. Nyní přestavba vstupuje do cílové rovinky a hotovo by mělo být do konce roku.
Inspiraci projekt čerpá z inovativních barcelonských superbloků. Ve čtverci vymezeném ulicemi Gudrunstraße, Leebgasse, Quellenstraße a Neilreichgasse vyrůstá čtvrť, kde místo automobilové dopravy dostávají prostor lidé, stromy a komunitní život. Cílem je ukázat, že moderní městský design může být nejen funkční, ale i vstřícný k rodinám a seniorům a zároveň ekologicky udržitelný.
Doposud vídeňská radnice v superbloku vysadila 44 nových stromů, vytvořila 11 mikro veřejných prostranství a 70 zelených ploch. „První část superčtvrti se již prezentuje v novém kabátě, zcela v souladu s naším mottem „pryč s asfaltem“– s velkým množstvím zeleně, možnostmi pro ochlazení a prostorem pro lidi, kteří už letos v létě budou moci těžit z těchto změn,“ říká radní pro plánování Ulli Sima.
Druhou fázi, výstavbu pěší zóny v okolí střední školy Herzgasse, město plánuje dokončit ještě letos. Prostor doplní chladicí prvky, mlžítka a světlá dlažba, která umožní vsakování dešťové vody, a tím i přirozené ochlazení okolí. Rozšířený chodník před mateřskou školou na Gudrunstraße zase nabídne lavičky i více prostoru pro pohodlnější chůzi. Ke 47 stávajícím stromům tu přibude dalších 66, vznikne 94 zelených ploch, 59 míst k sezení, 20 vodních prvků (včetně šesti herních), osm prolézaček pro děti a čtyři pergoly se zelení.
Zásadní roli zde hraje omezení tranzitní dopravy. Odklon automobilů na hlavní silnice zajišťují na křižovatkách tzv. diagonální filtry. Ve čtvrti tento systém funguje už na čtyřech místech a výsledky jsou znát: méně hluku, lepší vzduch a zvýšená bezpečnost. Zároveň ale superblok zůstává přístupný i pro ty, kteří přijíždějí autem. Projekt myslí i na principy cirkulární ekonomiky – betonové prstence použité pro filtry pocházejí z recyklovaných odpadkových košů z Dunajského ostrova.
Podobné zprávy
Brno hledá zhotovitele rekonstrukce Fryčajové ulice v Obřanech. 2 roky bude uzavřena
Bez bariér a s moderní cestou k nádraží. Taková bude Stará osada v Brně
Podchod pod Rokycanskou v Plzni má nahradit lávka