• Pá. Srp 19th, 2022

Přístav Rotterdam pociťuje dopad sankcí na Rusko

Přístav Rotterdam, foto Reuters
Stránka navštívena: 227
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 36 Sekund

Největší evropský přístav Rotterdam uvedl, že propustnost zboží klesla v prvním čtvrtletí o 1,5 %, protože obchod byl zasažen dopadem sankcí na Rusko, a očekává, že konflikt na Ukrajině zasáhne objemy za celý rok. V roce 2021 bylo 30 % dovozu ropy přes Rotterdam z Ruska, zatímco 25 % jeho dovozu zkapalněného zemního plynu pocházelo z Ruska a 20 % uhlí, které dorazilo do nizozemského přístavu. Port of Rotterdam uvedl, že je příliš brzy hodnotit, o kolik objemy z Ruska klesly, ale „v současnosti je dopad prakticky ve všech sektorech viditelný ze sankcí a rozhodnutí jednotlivých společností neobchodovat s Ruskem“.

Přístav uvedl, že klesající objemy kontejnerů do Ruska se projevily v březnu, protože většina lodních společností přestala přijímat ruské kontejnerové rezervace a většina hlubinných terminálů rovněž zastavila vývoz. Ruská ropa, uhlí a plyn zatím nepodléhají evropským sankcím, ale některé společnosti, včetně Shell, dobrovolně a před pravděpodobnými dalšími sankcemi zastavily nebo zpomalily obchodování s ruskými společnostmi.

Válka na Ukrajině citelně škodí

Přístav uvedl, že přes Rotterdam bylo v prvním čtvrtletí roku 2022 přeloženo celkem 113,6 milionu tun zboží, což je pokles ze 115,2 milionu ve stejném období roku 2021. “Očekáváme, že vývoj na Ukrajině a výrazně zhoršené vztahy mezi Ruskem a mnoha dalšími zeměmi ovlivní objemy propustnosti i ve zbytku roku,” uvedl v prohlášení generální ředitel Port of Rotterdam Allard Castelein.

Ztráta obchodu s Ruskem byla částečně kompenzována rostoucím obchodem jinde. “Od března odebírají ropné společnosti z Ruska méně ropy,” uvedl přístav s tím, že celkový objem dovezené surové ropy zůstal téměř beze změny na úrovni 25,5 milionu tun. Dovoz LNG vyskočil v prvním čtvrtletí o 78 % oproti předchozímu roku na 2,7 milionu tun. Přístav poznamenal, že vysoké ceny zasáhly německou výrobu oceli, což přispělo k 20% poklesu dovozu železné rudy. Riziko představovalo i narušení obchodu z Číny kvůli tamním blokádám. “V prvním čtvrtletí nebyly důsledky blokování COVID v Šanghaji v Rotterdamu ještě viditelné,” uvedl přístav.

Podobné články k tématu  Při havárii vrtulníku na Kamčatce zahynuli 3 lidé včetně biatlonisty

redakce, ČTK, foto Reuters

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi