Přestupní uzel v Brně na Staré Osadě bude bezbariérový

foto redakce

Lepší pro cestování pro cestující s handicapem bude jeden z přestupních uzlů v Brně. Končí na něm 2 tramvajové linky (2 a 3), jedna trolejbusová linka (27) a několik autobusových tudy projíždí v celku tvoří co minutu nějaký spoj. Navíc uzel využívá i linka IDSJMK, která sem doveze cestující od Jedovnic na Blanensku. Představitelé Brněnského magistrátu vypsali soutěž na studii bezbariérového řešení uzlu v městské části Židenice.

Reklamy

Cílem je vytvořit uzel bezbariérovým, aby obsahovali hmatové prvky, zvýšení nástupních hran a opravu povrchů uvedl mluvčí města Filip Poňuchálek. Starosta městské části tuto inciativu vítá, podle něj jde o jedno z dobrých řešení, zvláště, když řada bariér i pro maminky s kočárky zmizí, jako pro osoby s handicapem. Chce to dobudovat indukční smyčku, aby i osoby bez zraku věděli co jim kde jede a nebyli bezradní, jak je tomu dnes, uvedl starosta Kunc.

Napojení by se mohli dočkat i cyklisté na nádraží v Židenicích o čem uvažuje vedení města. K tomu má vzniknou bezbariérové řešení u nádraží i pro pěší. Jeden z cílů je zpřístupnění oblasti pro místní domov důchodců a bytové

Tramvaj typu T3R 1667 a 1668 na lince 3 na Staré Osadě. Foto Harold, wikipedia

domy u smyčky na Staré Osadě. V současné době je vše o schodech, které tvoří velkou bariéru.

Úplně bezbariérové nádraží bude až při přesunu nádraží v Židenicích uvedla Správa Železnic. Současné řešení je problematické a bylo by značně nákladné, na jakékoliv řešení, navíc dočasné. Prozatím dojde k opravě a rozšíření mostu přes ulici Buběníčkova. Díky tomu bude možné posunout zastávky MHD v obou směrech pod most. Zlepší se tak návaznost na přestup z MHD na vlak. Přesun nádraží bude řešení až při řešení s novým nádraží v Brně. Přesné datum zatím neuměl sdělit mluvčí Správy Železnic Dušan Gavenda. Letos by mohlo dojít k projednání přesunu nádraží v Brně na centrální komisi, po schválení by mohlo dojít na projektovou přípravu. Pokud nenastane žádný problém a neodvolají se třeba ekologové proti něčemu, pak na začátku roku 2025 by mohli železničáři vypsat soutěž na projekt stavby. Termín stavby vzejde z etatipizace celého projektu přestavby uzlu v Brně.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém