Transport Minutes ®

Dopravní zpravodajství se zaměřením na zahraničí

Praha vyhlásí zakázku na monitoring pro geotechnický průzkum Městského okruhu

Vizualizace MO - Bílá skála Autor: Satra

Vizualizace MO - Bílá skála Autor: Satra

Hlavní město zahájí zakázku na geotechnický monitoring pro podrobný geotechnický průzkum, který připraví půdu pro výstavbu dvou klíčových úseků Městského okruhu. Konkrétně se jedná o části Pelc/Tyrolka – U Kříže (stavba č. 0081) a Balabenka – Rybníčky (stavba č. 0094). Podrobný geotechnický průzkum označovaný jako „etapa nula“ představuje nezbytný předstupeň samotné výstavby.

Vizualizace MO - Bílá skála Autor: Satra
Vizualizace MO – Bílá skála Autor: Satra

„V tomto kroku monitoringu se určí, kdy se kopne do země. Díky průzkumu získáme klíčové informace o stavu podloží a okolních staveb, což je naprosto zásadní pro bezpečné a efektivní plánování celého projektu. Jde o investici ve výši přibližně 381 milionů korun včetně DPH,“ uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy pro dopravu Zdeněk Hřib.

„Městský okruh není jen dopravní stavba, je to podmínka pro funkční město. Geotechnický průzkum je první reálný krok, který přibližuje dlouho plánovaný projekt k realizaci. Je správné, že město postupuje odpovědně a s důrazem na bezpečnost i ochranu okolní zástavby. Pokud chceme méně kolon a zároveň více prostoru pro městský život, musíme nejprve pochopit, co je pod povrchem. Jsem rád, že to bereme vážně a postupujeme promyšleně,“ řekl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Cílem průzkumu je ověřit geologické, hydrogeologické a geotechnické podmínky v místech budoucí stavby, a tím doladit projektovou dokumentaci tak, aby se minimalizovaly dopady na okolí i obyvatele. Nedílnou součástí monitoringu je také pasportizace – tedy podrobná dokumentace stávajícího stavu budov v okolí trasy, která umožní sledovat případné změny během stavby i po jejím dokončení.

Významnou součástí samotného průzkumu bude ražba průzkumných štol vedených v trasách budoucích tunelů – konkrétně u Bílé skály, Jarovského a Malešického tunelu. Jejich profil bude mít přibližně 5 m², výjimečně až 10 m², a později splynou s hlavním tunelem o velikosti zhruba 30 m². Při jeho výstavbě budou průzkumné chodby rozšířeny na plný průřez a zaniknou jako samostatné části. Tato podzemní díla umožní detailní průzkum geologického prostředí, provádění injektáži a stabilizaci podloží – tedy přípravné kroky, které významně přispějí k bezpečné, rychlé a kvalitní realizaci stavby.

„Pražané chtějí méně kolon a plynulejší dopravu. Tento monitoring je nezbytnou podmínkou k zahájení průzkumu ke klíčové investici, která zlepší dopravní situaci a zároveň otevře cestu ke kultivaci veřejného prostoru v místech, kde dnes dominuje automobilový provoz,“ doplnil náměstek Zdeněk Hřib.

Práce začnou ve 3. čtvrtletí 2025 a potrvají do roku 2028. Na ně pak naváže dlouhodobý hydrogeologický monitoring, který bude pokračovat až do zahájení samotné výstavby. O výsledcích průzkumu i dalších krocích bude město veřejnost pravidelně informovat. O finálním schválení projektu rozhodne Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

O autorovi

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

0
Would love your thoughts, please comment.x
Transport Minutes ®
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.