• Pá. Srp 19th, 2022

PLK připravuje modernizace tratě ze Štětína na Německou hranici

Stránka navštívena: 58
0 0
Doba čtení příspěvku:3 Minut, 11 Sekund

Zlepší se osobní spojení na Štětín Główny – polsko-německé hranici, která vede směrem na Berlín. Lepší možnosti získá nákladní doprava ze stanice Szczecin Gumieńce směrem k hranici. Počítá se s komplexní modernizací celého úseku s doplněním druhé koleje na dříve jednokolejných úsecích (železniční trať č. 408 Szczecin Główny – Szczecin Gumieńce a č. 409 Szczecin Gumieńce – státní hranice (Tantow).

Modernizace a elektrifikace trati Szczecin Główny – Szczecin Gumieńce – státní hranice vytvoří nové možnosti pro železniční dopravu mezi Polskem a Německem. Investice zajistí lepší podmínky pro přepravu zboží. Cestující si užijí kratší a pohodlnější cestu – říká Marek Gróbarczyk, státní tajemník ministerstva infrastruktury.

Plánovaná investice kromě zlepšení železničního spojení mezi Štětínem a Berlínem navíc zvýší dopravní dostupnost železnic ve Štětínské aglomeraci. Bude vybudováno nové nádraží v Kołbaskowě a tři zastávky, díky nimž obyvatelé získají přístup k nejekologičtějšímu prostředku veřejné dopravy, kterým je železnice  – říká Piotr Majerczak,člen představenstva, ředitel údržby infrastrukturyPKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Jedná se o další krok k rozvoji moderní a bezpečné železniční infrastruktury v Západním Pomořansku. Investice zvýší turistickou atraktivitu regionu a postavení Štětína jako komunikačního uzlu. Zvýší konkurenceschopnost investorů, kteří se starají o efektivní železniční spojení – říká Zbigniew Bogucki, Západopomořanské vojvodství.

V souladu s dohodou mezi PKP Polskie Linie Kolejowe SA a DB Netz AG o spolupráci při koordinaci, přípravě a realizaci projektů rozvoje železničního spojení Berlín-Štětín je úsek železniční trati č. 409 Szczecin Gumieńce – státní hranice bude elektrifikována.

Díky novým kolejím, trakční síti a zařízením pro řízení železničního provozu budou na úseku Štětín Główny – Štětín Gumieńce – státní hranice bezpečnější a rychlejší osobní vlaky s maximální rychlostí 160 km/h a nákladní vlaky 120 km/h.

Podobné články k tématu  Vlak se srazil se zemědělským přívěsem v Nizozemském Hooghalen

Pro zvýšení bezpečnosti železničního, silničního a pěšího provozu je plánováno vybudování mimoúrovňových přejezdů v místech stávajících železničních přejezdů, např. podél ul. Cukrowa (na železniční trati č. 408) a podél silnice Przylep – Ostoja – Rajkowo – Štětín (na železniční trati č. 409). Opravou na ul. Cukrowa, v plánu je stavba železničního viaduktu, průjezd pod kolejemi a rekonstrukce souběžných komunikací.

Nové nádraží a zastávky zajistí lepší přístup k železnici

Cestující budou mít k dispozici 3 nové osobní zastávky: Szczecin Pomorzany Południowy, Warzymice, Przecław a nádraží v Kołbaskowě, kde budou končit jízdu městských osobních vlaků. Stanice Szczecin Gumieńce bude uzpůsobena pro příjem a odbavení vlaků o délce 750 metrů. Nová nástupiště budou vyšší, což cestujícím usnadní nástup a výstup z vlaků. Lidé se sníženou pohyblivostí budou mít prospěch z ramp a naváděcích cest. Pohodlí při čekání na vlak zajistí přístřešky a lavičky. Osvětlení vám umožní bezpečné cestování po setmění. Orientaci usnadní tabule s čitelným značením a vitríny s jízdními řády.

Pro zvýšení komfortu cestujících a možnosti příjmu a vyslání více vlaků je plánováno vybudování jednostranného nástupiště č. 5 ve stanici Szczecin Główny. Nástupiště bude odbavovat místní dopravu na železniční trati č. 408 (směr Szczecin Gumieńce) a č. 406 (směr Policie). Nové nástupiště bude umístěno u koleje č. 12a, ve výšce nástupiště č. 4. Pro pohodlný přístup cestujících na nástupiště je plánováno prodloužení stávající lávky.

Dodavatelem projekčních prací financovaných z rozpočtu společnosti v hodnotě téměř 9 milionů PLN bude DATABOUT Sp. z o. o. Dokončení projekčních prací a zahájení stavebních prací je plánováno na polovinu roku 2024. Práce na železniční trati č. 409 přiléhající k německé straně mají být dokončeny do konce roku 2025. Dokončení celého projektu je naplánováno na čtvrté čtvrtletí roku 2027. Realizace investice bude záviset na dostupnosti finančních prostředků v rámci nového finančního výhledu a také na pravidlech a kritériích pro využívání finančních nástrojů EU.

Podobné články k tématu  Železniční trať mezi Hamburkem a Berlínem se po požáru kabelu na několik dní uzavřela

Foto Bartosz Pietrzykowski

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi