Olomoucký kraj má modernizovanou železniční trať. Brzy na ni vyjedou moderní soupravy

Správa železnic dokončila modernizaci a elektrizaci vytížené regionální trati Olomouc – Uničov. Jde o vůbec první trať v České republice, na které budou všechny jízdy vlaků sledovány evropským zabezpečovačem ETCS. Mobilní část tohoto zařízení tak musí mít v provozu všechny soupravy, které na koleje vyjedou. Cesta vlakem se v tomto úseku zkrátí ze 40 minut na méně než půl hodinu a rychlost vzroste až na 160 km/h.

Reklamy

„Jsem moc rád, že první takto zabezpečená trať vznikla právě v Olomouckém kraji. Kromě zvýšení rychlosti cestování a bezpečnosti naroste i samotný komfort provozu – naše hejtmanství zde totiž už brzy nasadí moderní vlakové jednotky,“ uvedl Michal Zácha, náměstek Olomouckého kraje pro oblast dopravy.

Kromě nové trati a jejího řízení došlo i na stavbu nových zastávek, které jsou bezbariérové. Výraznou rekonstrukcí prošla nádraží v Bohuňovicích a ve Šternberku. Samotný systém ETCS výrazně snižuje riziko selhání lidského faktoru při řízení drážních vozidel i dopravy.

„Od roku 2025 bude výhradní provoz ETCS povinný na významné části naší sítě. Spuštění tohoto systému na trati z Olomouce do Uničova je důležitým krokem, protože si zde můžeme společně s dopravci provoz otestovat a vyhnout se tak některým komplikacím, které se zaváděním výhradního provozu evropského zabezpečovače mohou být spojeny,“ uvedl Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic.

V prosinci se na koleje vrátí také vlaky mezi Uničovem a Libinou. I tato trať prošla kompletní rekonstrukcí a elektrizací. Rychlost na ní vzroste na 100 km/h, nástupiště ve stanicích a zastávkách jsou nyní bez bariér a v Libině stojí moderní výpravní budova. V rámci projektu vznikla nová zastávka Troubelice střed, která je cestujícím blíže než stávající nádraží. Také modernizace a elektrizace trati z Olomouce do Šumperka umožní dopravcům nasazení moderních elektrických souprav. Zároveň zvýšila kapacitu trati i stupeň jejího zabezpečení.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém